Daha Fazlası

  NASA Moon Lander için SPACEX’İ Seçti!

  NASA Moon Lander için SPACEX’İ Seçti!

  NASA, 2024 yılında Ay’ın yüzeyine insan çıkaracak iniş aracı için Elon Musk’ın şirketi olan SpaceX’i seçti.

  NASA, SpaceX'i Seçti - Tamga Türk
  NASA Moon Lander için SPACEX’İ Seçti!

  Elon Musk 2,9 milyar dolarlık NASA sözleşmesini imzalayarak, rakip şirketleri olan Jeff Bezos’un Blue Origin şirketini ve diğer şirketleri yarışın gerisinde bıraktı. SpaceX şirketi, insanları bir gün Mars’a götürecek Starship adındaki dev bir roketin çalışmalarını devam ettiriyor. Şimdi de NASA için astronotları Ay’a götürecek aracın inşasını yapacak.

  Sözleşme; NASA’nın insanları, kargoları ve robotik keşif araçlarını uzaya götürmek için özel şirketlere güvenmeye başladığını gösterirken aynı zamanda da uzay milyarderi Elon Musk için bir zafer olarak kabul edildi.

  Bezos ve Musk'ın milyar dolarlık savaşı: NASA Ay görevi için SpaceX'i seçti - Teknolojiden Son Dakika Haberler

  NASA geçen yıl, astronotları Ay yüzeyine taşıyabilecek inişler için ilk tasarım çalışmalarını yapması için üç şirkete sözleşme imzalatmıştı. Bu sözleşmenin ödülü yalnızca ilk mürettebatlı iniş içindi ve şu an SpaceX mürettebatsız başarılı bir iniş gerçekleştirmelidir. Bayan Watson-Morgan “NASA’nın resmi gösteri görevimizden önce Ay yüzeyine inen tüm sistemleri tam olarak kontrol etmesi için bir test uçuşu gerekiyor” dedi. NASA’nın İnsan Keşifleri ve Operayonları için yardımcı yöneticisi Kathy Lueders; bu aşamada sözleşmeyi bir şirkete vermeyi NASA için “en iyi strateji” olarak nitelendirdi.

  NASA, SpaceX'i seçti

  SpaceX’in tasarladığı Ay Uzay Aracı, şirketin daha önceki aylarda Teksas’ta inşa etmeye ve testlerine çok uzun zaman önce başladığı uzay aracı Starship’in güncellenmiş bir sürümüdür. Şimdiye kadar gerçekleşen test uçuşlarının dördü de prototip gemisinin patlaması ile sona erdi. SpaceX’in bu sözgelimi başarısız uçuşları, Ay yüzeyine başarılı bir iniş yapana kadar NASA astronotlarını Starship’e koymayacaktır. NASA İnsan İniş Sistemi programının lideri Lisa Watson-Morgan yaptığı duyuru sırasında “Başarılı bir test yapılana kadar insanları fırlatmayacağız” dedi.

  Bu sözleşmenin bir diğer önemi ise; NASA 1972 yılındaki son Apollo görevinden bu yana ilk kez ilk kadın ve ilk siyahi insan da dahil olmak üzere insanları Ay’a indirmeyi hedefleyen Artemis programının bir parçası oluşudur. NASA temsilcileri her şey yolunda giderse bunun gerçekleşeceğini söylüyor. Bazı eleştirmenler, NASA’nın böyle büyük bir programın insanlı inişini tek bir şirkete bağladı diye eleştirilerde bulunuyor.

  Yazan: İlknur YEŞİLYURT

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  İlknur Yeşilyurt (Bronz Yazar)
  Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: