NASA Onlarca Yıl Sonra Venüs’e Tekrar Dönüyor!

NASA’nın Venüs’te iki görevi olacak. Gezegenin suyunun tarihini ve gezegenin yaşanabilirliğini kontrol edecek. Dünya’nın kötü ikizi, bekle bizi geliyoruz!

NASA'nın yörünge aracı VERITAS
NASA Onlarca Yıl Sonra Venüs’e Tekrar Dönüyor! – NASA’nın yörünge aracı VERITAS

NASA’nın Venüs’e bir sonraki görevlerinden biri, gezegenin yüzeyini haritalayacak olan VERITAS adlı bir yörünge aracı olacaktır.

NASA Yönetici Bill Nelson, 2 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında, NASA’nın DAVINCI+ ve VERITAS adlı sonraki iki görevinin Venüs’e gideceğini duyurdu.

Nelson, “Bu iki kardeş görevin her ikisi de Venüs’ün nasıl yüzeyde kurşun eritebilen cehennem benzeri bir dünya haline geldiğini anlamayı amaçlıyor” dedi ve ekledi “Bu misyonların, Dünya’nın nasıl evrimleştiği ve güneş sistemimizdeki diğerleri olmadığında neden şu anda yaşanabilir olduğu konusundaki anlayışımızı ilerleteceğini umuyoruz.”

Görevler, ikisi Venüs’e, biri Jüpiter’in volkanik ayı Io’ya ve biri Neptün’ün en büyük ayı Triton’a giden dört finalistten seçildi. İki Venüs görevi daha önceki uzay aracı seçim turlarında uygulanmış ve reddedilmişti.

Venüs, Dünya ile hemen hemen aynı büyüklüktedir, ancak farklı bir geçmişe sahipmiş gibi görünüyor. Bir zamanlar okyanuslarla kaplı olduğuna ve yaşanabilir olabileceğine dair kanıtlar olmasına rağmen, bugün sülfürik asit bulutlarıyla kavrulmuş bir cehennem manzarasına benziyor. Venüs’ün yüzeyinde hiçbir uzay aracı iki saatten fazla kalmamıştır. Ve 30 yıldan beri hiçbir NASA misyonu Venüs’ü ziyaret etmedi.

Yeni seçilen görevlerden biri olan DAVINCI+, gezegenin kalın ve sıcak atmosferine ilk kez bir sonda gönderecek. Uzay aracı, yaklaşık bir saat içinde Venüs’ün atmosferine batacak ve gezegenin atmosferinin içeriğinin yukarıdan aşağıya nasıl değiştiğini ölçerek, yaklaşık bir metre çapında bir top olacak. Sonda ayrıca, henüz aşağı inen Venüs yüzeyinin en yüksek çözünürlüklü fotoğraflarından bazılarını da çekecek.

NASA DAVINCI+ probu resimli
NASA DAVINCI+ probu resimli

Bu gözlemler, bilim insanlarının Venüs’ün suyunun zaman içinde nasıl değiştiğini, şimdi ve geçmişte volkanik aktivitesini ve gezegenin geçmişteki yaşanabilirlik potansiyelini anlamalarına yardımcı olacak.

Veriler aynı zamanda bilim insanlarının, yaklaşan James Web Uzay Teleskobu ile alınabilecek atmosferlere sahip Dünya büyüklüğündeki ötegezegenlerin gözlemlerini yorumlamalarına yardımcı olacak. Ve araştırmacılara dış Dünyaları dış Venüslerden anlatmanın bir yolunu sunacak.

Diğer görev, VERITAS, Venüs’ü yörüngeye oturtacak ve tarihini ve Dünya’dan neden bu kadar farklı olduğunu anlamak için gezegenin yüzeyini inceleyecek. Orbiter, yüzeyi radarla haritalayacak, 3 boyutlu haritalar yapmak için yükseklikleri çizecek ve Venüs’te hala devam etmekte olan levha tektoniği ve volkanizmaları arayacak. Bu gözlemler, gelecekteki yeni bir Venüs görevi için veri sağlayabilir.

NASA yaptığı açıklamada, görevlerin 2028 ile 2030 yılları arasında başlamasının beklendiğini söyledi.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here