Daha Fazlası

  NASA’da Çalışan İlk Türk Mühendis: İsmail Akbay

  NASA’da Çalışan İlk Türk Mühendis: İsmail Akbay

  1930 Bursa Tirilye doğumlu orta gelirli bir ailede büyüyen Akbay, Ay’a gitmenin hayal olduğu o dönemlerde gözü hep yükseklerdeydi. Daha küçücük yaşında okumaya olan düşkünlüğü sayesinde Jules Verne’ nin Ay’a Yolculuk kitabını okumuş ve Ay hakkında şu soruyu sormuş: “Bugüne kadar Ay’a giden oldu mu?”

  Başarılı bir eğitim hayatı olan Akbay, Bursa Erkek Lisesi ve Haydarpaşa Lisesi mezunudur. Daha sonra etrafındaki işlere koşuşturarak para kazanmış ve yüksek öğrenim için ABD’ye gitmiştir. 1953 yılında ABD’de bulunan Tennessee Üniversitesi’nde fizik öğrenimine başlamış ve üstün başarıyla fizik mühendisi olarak mezun olmuştur.

  Başarıları sayesinde göze çarpan Akbay, dönemin ünlü roket bilimcisi Von Braun Marshall tarafından fark ediliyor, Uzay Merkezi’ne işe aldırıyor ve Apollo Saturn V-S1C roketinin F1 motorunun yapımı ekibine seçiyor. Akbay, aynı zamanda Apollo – Soyuz Test Projesi’nde Saturn 1B/H-1 motor entegrasyon çalışmalarında da öncülük ederek kendisine olan güveni boşa çıkarmamıştır.

  NASA’da 31 yıllık çalışma hayatı süresince elde ettiği başarılarıyla Amerikan uzay araştırmalarının öncüleri arasında yer almıştır. 1969’da dünyada insanoğlunun ilk kez Ay’a ayak basması manşetlerinden sonra Türkiye yayımlanan gazetelerde İsmail Akbay’dan bahsederken onu “İnsanoğlunun Ay’a Ayak Basmasında Katkısı Olan Türk Köylüsü” diye gururla tanıtmışlardır.

  Yani kısaca İsmail Akbay için Tirilye’den NASA’ya uzanan yol…

  Elbette bilim yapmak onun için yeterli gelmemişti ve o da bunu gayet iyi biliyordu. Bu sebeple bilimin çıtasını yükseltmek istedi. Ülkesi ve gençler için neler yapabileceğini düşünen Akbay’ın aklına iş insanı arkadaşı Kaya Tuncer geldi. Ülkesine dönüp umutlu bir şekilde Kaya Tuncer’e dünyada bile birkaç tane olan Uzay Kampı projesini anlattı. İki saat sonra Kaya ‘sanırım yapacağım.’ dedi. 1996 yılında temelleri atılan Uzay Kampı çarpık eğitim sistemine karşı yeni güneş gibi doğdu. Yüz binden fazla gelen yabancı uyruklu 7-16 yaş grubu öğrencilerin yolu bu kamptan geçiyordu.

  Ona göre bilim, askeri veya tekelci olmaması gereken, her daim sürekliliğe ihtiyaç duyulan bir alandı. Ama maalesef Akbay için bilim serüveni 2003 yılına kadar sürdü. Talihsiz profesör ABD’nin Huntsville kentindeki evinde çıkan yangın sonucu köpeğini ve karısını kurtarmaya çalışırken hayatını kaybetti.

  Yazan: Beyzanur DURSUN

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Beyzanur Dursun (Bronz Yazar)
  İstanbul Üniversitesi fizik bölümünde öğrenci.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: