Nasıl Oluyor Zaman Bir Türlü Geçmezken Yıllar Geçiyor?

Nasıl Oluyor Zaman Bir Türlü Geçmezken Yıllar Geçiyor?

Bazen zaman güç geçmezken, bazen akıp geçtiğini hepimiz hissetmişizdir. Bunun nedeni; zaman algımızın, dünyaya verdiğimiz fizyolojik tepkilerin bizlerde yarattığı ruhsal durum olmasıdır. Mesela altı yaşındaki bir çocuğun doğum günü bir türlü gelmezken, 66 yaşındaki biri için bir yıl bir çırpıda uçup gidebilir. Bu çocukluk döneminde kısa zaman aralıklarının, yaşlılık dönemine kıyasla yaşam için çok daha büyük bir parçayı temsil etmesidir. 

Nasıl Oluyor Zaman Bir Türlü Geçmezken Yıllar Geçiyor?

Bir diğer neden de beyinde yer alıyor. Beynin işlem hızının yaş ile azalması, sinirsel ağların dallanıp budaklandıkça, buna bağlı olarak veri iletim hızının yavaşlamasına ve zaman algısının hızlanmasına sebep oluyor. Yaşlandıkça beyni saniyede kavradığı bilgi miktarı azaldığından, bir zamana sığdırılan olay bilgisi azalmış olur. Bu durumu saniyede binlerce imgeyi yakalayan ağır çekim Yapan bir fotoğraf makinasına benzetebiliriz.

Diğer nedense duygu durumumuzun zaman algısını etkilemesidir. Mutlu olduğumuzda ya da eğlendiğimiz de zaman uçup giderken, sıkıldığımızda zaman bir türlü geçip gitmek bilmez. Bu durum bedenin zamanı işlemeden geçirme biçimidir. “Bedenlenmiş biliş” kuramına göre, çevremizdeki olaylar algımızı yaratan, fiziksel duyguların işlemeden geçirilmiş biçimidir.

Dikkati bedenlerimizi daha çok yönelten herhangi bir şey olduğunda, zamanın daha yavaş geçtiği algısı oluşur. Bu durum acıktığımızda ya da üşüdüğümüzde zaman neden daha yavaş geçtiğini açıklayabilir. Dikkat dağıtacak bir şey olmadığında, bedensel varlığımıza odaklanırız ve zaman geçmek bilmez. Fakat dikkatinizi başka bir şeye verdiğimizde gelen sinyalleri pek umursamayız ve zaman uçup gider.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*