Neandertal ve Denisovan Kan Grupları Şifresi Çözüldü

Neandertal ve Denisovan Kan Grupları Şifresi Çözüldü

4 ana kan grubu (kan türleri) vardır – A, B, AB ve O. Kan grubunuz, ebeveynlerinizden miras aldığınız genler tarafından belirlenir.

Her grup ya RhD pozitif ya da RhD negatif olabilir, yani toplamda 8 ana kan grubu vardır.

Neandertal ve Denisovan Kan Grupları Şifresi Çözüldü

Neandertal’in ve Denisovalı’nın kan grupları, paleoantropolog, popülasyon genetikçileri ve hematologlardan oluşan bir ekip tarafından belirlendi. Araştırmaları, soyu tükenmiş bu hominin soylarının kökenlerini, tarihini ve sağlığını anlamak için yeni veriler sağlıyor.

Kan grubu sistemleri, antropolojide popülasyonların kökenini, göç hareketlerini ve karışımlarını deşifre etmek için kullanılan ilk fenotipik belirteçlerdir. Bir bireyin tüm genomundan nükleik asitlerin kodunun çözülmesine dayanan yeni teknolojilerin yakın zamanda ortaya çıkması, onları birincil uygulamaları olan kan transfüzyonuna yönlendirdi. Bu nedenle, modern insan genomunun Neandertal ve Denisova popülasyonlarıyla ilişkili olarak daha iyi haritalanmasına rağmen, bu arkaik popülasyonlardaki kırmızı hücre kan grupları hakkında çok az şey biliniyor. 

Son on yılda, teknolojik ilerleme, Batı Avrupa’dan Sibirya’ya kadar 40.000 ila 100.000 yıl önce yaşamış yaklaşık on beş soyu tükenmiş Neandertal ve Denisova hominininin tüm genomundan veri üretilmesine izin verdi.

Neandertallerin ve Denisovanların soyu tükenmiş hominin soyları, 300.000 ila 40.000 yıl önce Avrasya’da mevcuttu. Yaklaşık 15 Neandertal ve Denisovan bireyinin önceden dizilenmesine rağmen, kan gruplarının altında yatan genlerin incelenmesi şimdiye kadar ihmal edilmişti. Yine de kan grubu sistemleri, antropologlar tarafından hominin popülasyonlarının kökenlerini, göçlerini ve melezleşmelerini yeniden yapılandırmak için kullanılan ilk belirteçlerdi.

Neandertal ve Denisovan Kan Grupları Şifresi Çözüldü

Yeni bir çalışmada, CNRS, Aix-Marseille Üniversitesi ve Fransız Kan Kuruluşundan (EFS) bilim insanları, kanlarını tanımlamak için 100.000 ila 40.000 yıl önce yaşamış bir Denisovalı ve üç Neandertal dişisinin önceden dizilenmiş genomlarını incelediler. Ekip, bilinen 40 kan grubu sisteminden genellikle kan transfüzyonu amaçları için düşünülen yedi tanesine odaklandı; bunların en yaygınları ABO (A, B, AB ve O kan gruplarını belirler) ve Rh sistemleridir.

Bulgular önceki hipotezleri desteklerken aynı zamanda yeni sürprizler de sunuyor. Neandertallerin hepsinin O tipi olduğu uzun zamandır düşünülürken – şempanzelerin hepsinin A tipi ve gorilin hepsinin B tipi olması gibi – araştırmacılar bu eski homininlerin modern insanlarda gözlemlenen tüm ABO değişkenliğini sergilediğini gösterdi. 

Şaşırtıcı olarak, Neandertallerin modern insanlarda olmayan benzersiz bir Rh aleli barındırdığının keşfedilmesidir – bir Avustralyalı Aborijin ve bir Papua’nın dikkate değer istisnaları dışında. 

Son olarak, bu çalışma Neandertal demografisine ışık tutuyor. Bu eski homininlerin çok az genetik çeşitlilik sergilediklerini ve Neandertal annelerinin çocuklarını taşıdığı durumlarda, fetüs ve yenidoğanın hemolitik hastalığına (eritroblastozis fetalis) – maternofetal Rh uyuşmazlığı nedeniyle – duyarlı olabileceklerini doğrulamaktadır. 

Bu ipuçları, düşük üreme başarısı ile birlikte düşük genetik çeşitliliğin Neandertallerin yok olmasına katkıda bulunduğu hipotezini güçlendiriyor.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*