Neden 20’lik Dişler Var?

Azı dişlerimizden biri olan ve yirmi yaş dişi olarak adlandırılan, halk arasında akıl dişi olarakta bilinen ve bir çok insanın başına bela olan 20’lik dişler, günümüzden altı milyon yıl kadar önce şempanzeler ve bonobolar ile ortak olan atalarımızdan miras kalmıştır. 

Neden 20’lik Dişler Var?

Atalarımız hem savanda, hem ağaçlarda yaşamaya uygun bir anatomiye sahiplerdi. Besinleri genellikle meyveler ve yeşilliklerdi. Vücutların da bulunan apandisit organı; yeşillik içinde bolca bulunan selülozun (glikozdan oluşan bir polimolekül) sindirimi için bazı enzimler salgılıyordu. Selülozun sindirimi kolay olmadığı için hayvanların pek çoğunun özel adaptasyonlar geçirmesi gerekti. Örneğin bazı hayvanlarda geviş getirilmesi ile bu sorun birden fazla öğütülmesiyle evrimleşmiş. Bir diğer hayvan türü olan insanda ise bu sorun, güçlü bir çene ile fazla mekanik kuvvet uygulayarak çözüm getirilmiştir.

Neden 20’lik Dişler Var?

Böylece kendilerine bu avantajı sağlayan genle gelecek nesillere daha sık aktarılmış ve türün popülasyonları bu özelliği giderek daha sık göstermeye başlamış.

Kısaca eski türümüzde çene yapısı daha geniş ve daha fazla diş bulunuyordu. Bu güçlü çene yapısıyla otların daha güçlü, daha hızlı öğütülmesi sağlanıyordu.

O zamanlar son derece işlevsel olan bu dişleri şempanzelerden ayrılmamızdan, çok da uzun olmayan bir süre sonra insan türü ağaçlardan inerek savana yaşantısına geçerek evrimi başlatıp işlevsiz hale getirmiş.

Yapılan istatistik verilerine göre, günümüzde insanların %35‘inde bu dişler hiç oluşmamaktadır.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here