Neden Bazı İnsanlar Solaktır?

 Neden Bazı İnsanlar Solaktır?

Solaklık basit bir tabir ile yazı yazarken sağ yerine sol eli kullanmaktır. Dünya nüfusunun tahmini olarak yüzde 10’unun solak olduğu tahmin ediliyor. Sol elini kullanmak tarih boyunca çok sayıda medeniyette kötülük ve uğursuzluk ile ilişkili görülmüştür. Hatta bu düşünce dile de yansımıştır; İngilizce’de sağ anlamına gelen “right” aynı zamanda doğru, haklı anlamlarına da gelirken sol demek olan “left” kelimesinin kökeni Eski İngilizce’de zayıf demektir. Orta Çağ’da solaklar cadılar ve şeytanlar ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle baskıya uğramıştır. Çoğu toplum solaklara ayrımcı ve baskıcı davranmış olsa da bunun istisnaları mevcut. İnka medeniyetinde solak insanlara büyük saygı duyulmuş, solakların şans getirdiğine inanılmıştır.

Günümüzde şeytan ya da lanet ile bir tutulmaktan kurtulmuş olsa da solaklar için yaşamı zor hale getiren detaylar mevcut. Tek kişilik masalar, müzik aletleri, makaslar gibi eşyalar sağ elini kullanan yüzde doksanlık kesim için hazırlandığı için solaklar bu eşyaları kullanırken sıkıntı çekebiliyorlar.

Sağ ya da sol el kullanma yüzdesi neden 50-50 değil de 90-10?

Yakın bir zamanda ilk defa solaklık ile ilişkili bir genetik dizilim keşfedildi. Henüz solaklık ve genetik kökenleri hakkında gidecek çok yolumuz olsa da Oxford Üniversitesi’nin araştırması solaklık ve genler arasındaki bağlantıyı göstermesi açısından değerli. Sol elini kullanan insanların beyindeki dil bölgelerini daha aktif kullanıyor. Bir dezavantaj olarak ise solaklar şizofreni gibi ruhsal hastalıklara daha yatkın. Bilim insanları solaklığın hem genler hem de çevresel faktörlere bağlı olduğunu düşünüyor. Queen’s Üniversitesi’nden Peter Hepper bir insanın hangi elini kullanacağının ultrasonla izlenerek tespit edilebildiğini söylüyor. Her on bebekten dokuzu sağ el baş parmağını emiyor ve bu bebekler büyüdükleri zaman da aynı ellerini kullanmaya devam ediyor. “Anne stresli ise bebek solak olur” şeklindeki düşünce ise artık geçerliliğini kaybetti.

İki elini de kullanabilen insanlar mevcut!

İnsanların çok büyük bir kısmında bir el baskın olurken diğer el zayıftır. Şempanzelere baktığımızda ise sağ ve sol ellerini eşit derecede kullandıklarını görürüz. İki elini kullanan insanlar da var, iki elini kullanabilme durumuna “Ambidexterity” deniyor. Latince ambi- : ikisi de ve dexter: favori demek. 70,000,000 insan bu özel yeteneğe sahip – dünya nüfusunun yüzde biri. İki eliyle de yazı yazabilen ambidextrous insanlara Albert Einstein, Nikola Tesla, Benjamin Franklin ve Leonardo Da Vinci’yi örnek verebiliriz. İki elini de eşit ve güçlü kullanabilen insanlar beyzbol gibi el beceri ve kuvvetinin önemli olduğu sporlarda da çok değer görüyorlar.

Solakların özel bir günü de var; 13 Ağustos Dünya Solaklar Günü olarak kutlanmaktadır.

 Neden Bazı İnsanlar Solaktır

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Kaynak*****

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*