Neden Uyuruz?

Neden Uyuruz?

Uluslararası bir araştırma ekibinin “Neden Uyuruz” sorusuna cevap bulmak için yürüttüğü araştırma sonucu; uykunun, hayvanları hastalıklara karşı korumak için evrimleşmiş olacağı ortaya çıktı. Araştırma ekini otuz ayrı memeli türünü, uyku özelliklerini ve taşıdıkları parazitleri teker teker incelediler. Örneğin armadillolar 20 saat uyurlarken, zürafalar günde sadece bir kaç saat uyuyorlar. araştırma sonucunda uyku süresinin bağışıklık sistemini olumlu etkilediği görüldü. Araştırmadaki en çok uyuyan hayvanların, en az uyuyan hayvanlara göre bağışıklık hücrelerinin altı kat fazla olduğu görüldü. Bununla birlikte en az uyuyan hayvanların en çok uyuyan hayvanlara göre yirmi dört kat fazla parazit sayısı taşıdığı tespit edildi.

Neden Uyuruz?

Almanya’da bulunan Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nde çalışan Brian Preston, uyku hayatta kalmayı artırmak için bağışıklık sistemini güçlendirme yönünde evrimleşmiş olduğunu belirtiyor. Bu görüşe katılmayan ve uykunun başka işlere yaradığını düşünen başka araştırmacılar da var. 

Örneğin; Uyku, Beyin beyin sinirleri olan nöronların arasındaki bağların yeniden düzenlenmesi, anıların güçlendirilmesi, doku onarımlarında rol oynayan enzim ve kolesterollerin sentezlenmesi sağlıyor. 

Bir diğer yeni çalışmada bunu desteklemektedir. Bilim insanları bu diğer çalışmayla insanlarda bağışıklık sisteminin uyku ile ne derece oranlı olduğunu anlamaya çalışmışlar. Bir grip virüsü ile aşılanmış yüz elli üç gönüllüde, yedi saaten az uyuyanların hastalanma eğiliminin, sekiz saaten fazla uyuyanların hastalanma eğilimine göre üç kat fazla olduğu ortaya çıktığı belirtiliyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Uykunun Verimli Hali (Kahvuyku)

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Kış Uykusuna Yatmış Olabilecek İlk Canlı

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*