Nefertiti – Eski Mısır’ın Güzel ve Güçlü Kraliçesi

Nefertiti – Eski Mısır’ın Güzel ve Güçlü Kraliçesi

Kraliçe Nefertiti, eski Mısır’daki en güçlü ve güzel Mısır kraliçelerinden biriydi . O bir kraliçeydi, Firavun Akhenaten’in büyük kraliyet karısıydı .

Eski Mısır’ın Güzel ve Güçlü Kraliçesi.

Nefertiti Mısır’ın en güçlü kadınlarından biriydi. Çünkü Nefertiti kocası Akhenaton, yani firavunla aynı düzeyde bulunuyordu. Hatta firavunun uygulaması gereken cezaları ya da yapması gereken işleri yapabilme yetkisi vardı. Bu durum, Mısır’da alışkın olunan bir uygulama olmadığından halk ve din adamları hiç memnun değildi. Tahtta çok uzun süre kalamadıklarından dolayı bu memnuniyetsizlik uzun sürmedi. Akhenaton saraya yayılan salgın bir hastalıktan öldü. Nefertiti de ondan sonra bir süre tahtta kaldı ve öldü.

Nefertiti’nin Hikayesi 

Tarihçiler Nefertiti’nin kökeninin nerede yattığından veya ebeveynlerinin kim olduğundan emin değiller, ancak popüler teori, daha sonra firavun olan Ay’ın kızı olduğu yönündedir. Başka bir teori de Nefertiti’nin Mitanni prensesi Tadukhipa olduğudur.

Nefertiti ve Güneş Tanrısı Aten

Akhenaten ve Nefertiti , güneş tanrısı Aten’e tapınmalarıyla tanınıyordu ve dini bir devrim başlattılar. Birlikte, Mısır’daki din biçimlerini değiştiren yeni bir inanç sistemi yarattılar. Ülke büyük bir değişim geçirdi. Çok tanrılı olmak ve birçok tanrıya tapmak yerine yalnızca bir tanrıya tapmaya geçti. Akhenaten yönetiminin 12. yılı civarında, Kraliçe Nefertiti tarihi kayıtlardan kayboldu. Ona ne olduğuna dair bazı teoriler var. Bazı tarihçiler onun vebadan öldüğüne inanırken, diğerleri onun bir insan olarak yeni bir kimliğe büründüğüne ve firavunun efendisi olduğuna inanıyor. Ancak Nefertiti’nin ortadan kayboluşunun gizeminin ardındaki gerçeğin ne olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor.

Unutulmaz Bir Yüz

Eski Mısır’ın Güzel ve Güçlü Kraliçesi

Nefertiti’nin güzelliği, şu anda Berlin’deki Neues Müzeleri’nde bulunan ünlü bir büstünde ölümsüzleştirildiği için tarihe geçti. Bu boyalı kumtaşı heykel, Nefertiti’yi zarif uzun boyunlu, zarif kemerli kaşları, mükemmel orantılı yüzü ve badem şeklindeki gözleri ile tasvir ediyor.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*