Nikola Tesla ve Zaman Yolculuğu

Nikola Tesla ve Zaman Yolculuğu

“Geçmişi, bugünü ve geleceği görüyorum…”

Tesla bunu söylerken ne demek istedi? Bu cümleden ne anlamamızı istedi? Geçmişi, bugünü ve geleceği görüyorum derken zaman yolculuğundan mı bahsediyordu? Yoksa zaman da yolculuğu bulmuş muydu Tesla?

Nikola Tesla ve Zaman Yolculuğu

Kısaca Tesla’yı tanıyalım.

Sırp kökenli gelmiş geçmiş en zeki mucitlerden biri olan amerikalı mucit Tesla, 10 Temmuz 1856 Smiljan Hırvatistan da dünyaya geldi. Bu deha birçok kullanılan, kullanılmaya devam edilen ve artık kullanılmayan buluşlara imza atmıştır. Özellikle Tesla’nın ne kadar önemli bir dahi olduğunu gözler önüne seren buluşu elektriğin kablosuz taşınabilmesidir.

Bilindiği üzere Tesla, Thomas Edison ile bilimsel ve ekonomik açıdan amansız rekabet içindeydi. Tesla’nın 7 Ocak 1943 tarihi itibariyle 26 ülkeden 300’e yakın patenti bulunmaktadır. Bilim dünyasının gelmiş geçmiş en sıra dışı bilim insanlarından olan Teslayı anlamak kolay değildir.Gelin sizler ile beraber anlamaya çalışalım.

Tesla’nın zekası, aklına koyduğu her şeyi icat edebilecek kapasitedeydi. Bir o kadar da takıntılı bir kişilikti. Bildiğimiz üzere Tesla’nın zaman yolculuğu takıntısı da vardı. Bunun mümkün olduğunu ve geleceğe gidilebileceğini her yer de ifade ediyordu. (Sevgili okuyucular şu an bu yazıyı okurken aklınıza gelen soruyu biliyorum: Ama bu fiziksel olarak nasıl gerçekleşebilir? Nasıl gidebiliriz? Nasıl zaman yolcularını görebiliriz?)

Tesla zaman yolculuğu şöyle ifade ediyor:

Bence bu zaman yolculuğu öyle bir şey olacak ki; fiziksel olarak zamanda yolculuk yapmak değilde, özel bir cihaz yardımıyla uzayı ve zamanı bükerek gelecekten anlık kareler görmek gibi olacak. Nasıl derseniz, eğer Tesla’nın sıkı bir takipçisi ve detaylı olarak kişiliği biliyorsanız kolaylıkla bunu anlayabilirsiniz. Yapmamız gereken bu dahinin düşüncelerini yorumlamak.

Bildiğimiz gibi Tesla bir otel odasında beş parasız öldü. Bu odanın içinde illaki bilimsel araştırmalar ve düşümceleri vardı.

Peki, bu kayıp belgeler nerede?

Çeşitli söylentilere göre FBI tarafından 3000 sayfalık bir metin demetine el konulduğu ve bu metin demetlerinde başta zaman yolculuğu olmak üzere bir çok bilimsel araştırma mevcut olduğu söyleniyor.

Bu proje belkide zaman da yolculuğu mümkün kılabilecek bir teknolojiydi. Zaman da yolculuk hepimizin kafasını karıştıran bir konu olsa da geçmişten günümüze tarihi mitler ve bazı dini anlatımlar da zaman yolculuğuna rastlarız. 

1905 yılında Albert Einstein’nın açıklaması da bu yönde. Einstein’ın genel görelilik teoremine göre zaman yolculuğu geleceğe doğru mümkün. Bu açıklamalar bilim camiasında büyük bir yankı yarattı ve mümkün olabilirliği açısından bir çok deney veya araştırmalar yapıldı. En çok satanlar listesinde “Tanrıların Arabaları” kitabının yazarı Erich von Däniken’e göre kutsal metinlerde zaman yolculuğunun kanıtları var. Örnek vermek gerekir ise;

İncil’de peygamber Yeremya birkaç arkadaşı ile beraberken genç bir çocuğa (Abimelech):

Şu tepede incir var çık ve bize incir topla” der.

Çocuk hemen tepeye çıkarak incirleri toplamaya başlar. Bir süre sonra havada olan büyük gürültü ve basınçla beraber bilincini kaybeder ve bayılır. Bir süre sonra uyanır ve akşam olduğunu fark eder. Geri döndüğünde etrafta garip askerlerin olduğunu fark eder. Etraftan birine yaklaşarak ne olduğunu sorar. Bir adam sorularına cevap verir ve anlattıklarının 62 yıl önce olduğunu belirtir. (Kafalar karıştı değil mi?)

Bir başka örnek vermek gerekirse bir Hint destanı olan Kral Raivata’dır. Kral Raivata yaratıcı tanrı ile tanışmak için gökyüzüne seyahat eder. Geri döndüğü zaman Dünya’da yüzyıllar geçtiğini görür.

(İnanıp inanmamak sizlerin elinde elbette elimizde somut deliller ve mantıklı açıklamalar olmadığı için kafalarımız karışık.)

Şimdi hikaye ve komplo teorilerini bırakıp bilim çerçevesine geri dönelim.

Avustralya Queensland Üniversitesi’nde bir grup bilim insanının yaptığı araştırmalarda zaman yolculuğunda fotonların nasıl hareket edeceğini araştırdı. Yapılan çalışmada fotonların geçmişe doğru seyahatini simüle ettiler. Kuantum parçacıklarının davranışlarını inceledikten sonra günümüz fiziğinin olası anormal yönlerini ortaya koydular.

Tesla 1895 yılında gerçekleştirmek için çalışmalara başlamış ve bunun hakkında örnek vermem gerekirse, New York Herald adında ki gazete de şu ifadelere yer verildi:

Tesla’nın anlattığına göre 3 buçuk milyon voltluk bir elektrik akımına maruz kalmış ve bulunduğu zaman diliminden ayrılarak evin içine dışarıdan bakar gibi hem geçmişi hem de geleceği görmüş. Tesla’nın zaman yolculuğu hususunda çalışmalarının varlığını kısmen gerçekleşmiş olduğunu asistanı şu ifadelerle açıklıyor:

Tesla, suni olarak üretmiş olduğu manyetik dalgalara maruz kalmıştı, bu sırada kendini farklı bir uzay zamanı içinde bulmuş ve hem geçmişi hem geleceği aynı zaman dilimin de görmüştü. Maruz kaldığı bu manyetik alan neredeyse onu öldürecekti ve ben mani oldum. Tesla bu duruma çok kızdı.

Altta bırakacağım linkten gün yüzüne çıkan Tesla’nın bazı metinlerine göz atabilirsiniz.

Bir daha Tesla gibi bir dahi gelir mi bilmem ama onun gibi olmaya çalışan gençlerimiz olduğu aşikar.

Yazan: Elif KIRMAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*