Okyanus ve Denizlerdeki Tuz Yaşamın Kaynağı Olabilir

Okyanus ve Denizlerdeki Tuz Yaşamın Kaynağı Olabilir

Atmosferin bileşimi, özellikle sera gazlarının bolluğu, Dünya’nın iklimini etkiler. Purdue Üniversitesi’nde, dünya, atmosfer ve gezegen bilimleri yardımcı doçenti Stephanie Olson tarafından yönetilen araştırmacılar, yakın zamanda deniz suyunda tuzun varlığının, Dünya’nın ve diğer gezegenlerin yaşanabilirliği üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini keşfettiler.

Okyanus ve Denizlerdeki Tuz Yaşamın Kaynağı Olabilir

Ekip, daha tuzlu okyanusların daha sıcak iklimlere yol açma eğiliminde olduğunu ve bu nedenle bir gezegenin yaşama ev sahipliği yapma yeteneğine yardımcı olabileceğini tahmin etmek için deniz suyunda farklı miktarlarda çözünmüş tuzun bulunduğu yerlerdeki iklimlerini araştırmak için bir iklim modeli kullandı.

Bu model de; tuzun okyanus dinamiklerini değiştirdiği gösterildi. Tuzluluğu kilo başına 20 gramdan 50 grama çıkarmak, Dünya’daki mevcut senaryoda buz örtüsünde yüzde 71’lik bir azalmayla sonuçlandı. Aynı tuzluluk değişikliği, milyarlarca yıl önce bir “kartopu” gezegeninin meydana geldiği karbondioksit eşiğini de yarıya indirdiği tespit edildi.

Bu çalışma, özellikle deniz suyunda çözünen tuz miktarının gezegen iklimini nasıl etkilediğine odaklandı. Ekibin bulguları, daha tuzlu okyanusların daha sıcak iklimlere yol açıyor.  Daha yüksek seviyelerde sera gazı ile birlikte, daha tuzlu bir okyanus, Güneş’ten yaklaşık yüzde 20 daha az enerji almasına rağmen, kutuplarda yalnızca mevsimsel buz bulunan sıcak bir Arkeyan Dünya’ya izin verdiğini bize gösteriyor. 

Arkeyan, Kambriyen öncesinin ikinci üst zamanıdır. Günümüzden yaklaşık olarak 3,6 milyar yıl önce Hadean devrin sona ermesiyle başlayıp, 2,5 milyar yıl önce, Proterozoik zaman’ın başlamasıyla son bulduğu kabul edilir Okyanus ve Denizlerdeki Tuz Yaşamın Kaynağı Olabilir

Bu tuz, güneşin daha az parlak olduğu uzak geçmişte, erken Dünya’nın yaşanabilirliği için anahtar bileşen olabileceği düşündürüyor. Bu bulgu, diğer gezegenlerin yaşanabilirliği için de geçerli olabilir ve potansiyel olarak güneş sistemimizin ötesinde yaşamın önceden düşünülenden daha fazla yıldızda yaşam olabilceğini de düşündürüyor. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*