Ölüm Başlı Şahin Güveleri Karanlıkta Km’lerce Uçmayı Nasıl Başarır?

0
79

Ölüm Başlı Şahin Güveleri Karanlıkta Kilometrelerce Dümdüz Uçmayı Nasıl Başarır?

Gece böcekleri, dahili bir pusula yardımıyla uçuş yollarını çiziyor gibi görünüyor.

Almanya’daki ekolojistler, ölüm başlı şahin güvesinin (bir tanesinin sırtına küçük bir izleyici yerleştirildikten sonra serbest bırakıldığı gösterilmiştir) gizli yön bulma becerilerini ortaya çıkardılar. Tek gereken, gece böcekleri bir uçakla etiketlemek ve kovalamaktı. CHRİSTİAN ZİEGLER/MAX PLANCK HAYVAN DAVRANIŞLARI ENSTİTÜSÜ – Ölüm Başlı Şahin Güveleri Karanlıkta Km’lerce Uçmayı Nasıl Başarır?

Küçük bir çift kanatlı uçağın kokpitinde tek başına oturan Martin Wikelski, yanındaki bir makinenin pinglerini dinliyor. Sonik işaretler, ekolojistin, İsviçre Alpleri’nin yaklaşık 80 kilometre kuzeyinde, Konstanz, Almanya’nın yukarısındaki karanlık gökyüzünde çırpınan ölüm başlı şahin güvelerini ( Acherontia atropos ) takip etmesine yardımcı olur.

Sırtlarındaki kurukafa ve çapraz kemik deseni olarak adlandırılan güveler, ilkbahar ve sonbaharda Kuzey Afrika ve Alpler arasında binlerce kilometre göç eder. Wikelski’nin ekibinin bir üyesi olmayan Riverside’daki California Üniversitesi’nden entomolog Ring Carde, birçok göçmen böceğin rüzgârın onları götürdüğü yere gittiğini söylüyor. Ölüm başlı şahinler, tipik olmaktan başka bir şey gibi görünüyor.

Münih’teki Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsü’nden Wikelski, “Onları bir uçakla takip ettiğimde çok az gaz kullanıyorum” diyor. “Bu bana, muhtemelen biraz hava akımıyla desteklenen yönleri veya alanları seçtiklerini gösteriyor.”

Martin Wikelski'nin Almanya'dan Alpler boyunca güneye göç eden bir ölüm başlı şahin güvesini takip ederken uçağında izlediği yolu gösteren harita
Mor çizgi, ekolojist Martin Wikelski’nin Almanya’nın Kostanz kentinden güneye Alpler’e göç eden bir ölüm başlı şahin güvesini takip ederken çift kanatlı uçağıyla izlediği yolu işaret ediyor. MAX PLANCK HAYVAN DAVRANIŞLARI ENSTİTÜSÜ – Ölüm Başlı Şahin Güveleri Karanlıkta Km’lerce Uçmayı Nasıl Başarır?

14 ölüm başlı şahin güvesinden toplanan verilerin yeni bir analizi, bu böceklerin, muhtemelen kısmen Dünya’nın manyetik alanına ayarlanmış bir iç pusulaya güvenerek gerçekten kendilerine pilotluk yaptığını gösteriyor. Wikelski ve meslektaşları Science dergisinde 11 Ağustos’u bildiriyor, güveler yalnızca düz bir yol boyunca uçmakla kalmıyor, rüzgâr değişse bile rotasını koruyorlar.

Wikelski, bulguların, dünya ısınmaya devam ederken güvelerin uçuş yollarının nasıl değişebileceğini tahmin etmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Pek çok hayvan gibi, ölüm başlı şahin güvelerinin de muhtemelen daha soğuk sıcaklıklar aramak için kuzeye doğru hareket edeceğinden şüpheleniyor.

Güveleri takip etmek için Wikelski’nin ekibi sırtlarına radyo vericileri yapıştırdı, bu da tahmin edildiğinden daha kolay. Wikelski, “Ölüm başlı şahinler tamamen havalı” diyor. Onlar da çok büyük. Üç jöle kadar ağırlığa sahip olan güveler, Avrupa’nın en büyüğüdür. Bu, güveler bundan pek hoşlanmasa da minik etiketleri yapıştırmayı çocuk oyuncağı yapar. “Seninle konuşuyorlar, biraz bağırıyorlar” diyor.

Bir araştırmacı sırtına bir izleyici yerleştirirken, ölüm başlı bir şahin güvesinin yakın çekim görüntüsü
Araştırmacılar, radyo vericilerini böceklerin sırtına yapıştırarak bunun gibi ölüm kafalı şahinleri izlediler. 0,2 gramdan daha hafif olan vericiler, 3,5 gram ağırlığa kadar çıkabilen dev güveler için kolay bir kaldırma aracıdır. CHRİSTİAN ZİEGLER/MAX PLANCK HAYVAN DAVRANIŞLARI ENSTİTÜSÜ

Araştırmacılar, yeni etiketlenen ve biraz rahatsız olan güveleri serbest bıraktıklarında, Wikelski bir uçakla peşlerinden havalandı. Böcekler güneye, Alpler’e doğru uçarken, gemideki bir cihaz, vericilere güvelerin uçaktan uzaklığıyla ilgili bir frekansta sinyal gönderdi.

Sekiz güvenin detaylı takibi, böcekleri ortalama 63 kilometre kadar takip etmesine izin verirken, birini 90 kilometrenin biraz altında takip etti. Bu, bir böceğin sürekli olarak izlendiği en uzun mesafedir, diyor. Alçak irtifada gece uçuşları için “Bu çok çılgınca bir iş” diyor. “Ayrıca biraz tehlikeli ve sadece mümkün olduğunu gösteriyor.”

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntılar

Menz ve ark. Bireysel izleme, gece göç eden güvede uzun mesafeli uçuş yolu kontrolünü ortaya çıkarır. Bilim. Cilt 377, 11 Ağustos 2022, s. 764.

Anil Oza. How death’s-head hawkmoths manage to fly straight for miles in the dark. Science News. 26 August 2022. Çevrimiçi erişim, 04.05.2022.

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz