Ölürken Yaşananlar Gerçek mi?

Ölürken Yaşananlar Gerçek mi?

Louisville Üniversitesi’nden bilim insanları bir kişinin ölmeden saniyeler öncesi ve sonrasında meydana gelen beyin etkinliklerini kaydetmeyi başarmışlardı. Ölümden önce yaşantısının gözünün önünden geçtiğine dair kanıtlar bulmuşlardı.

Ölürken Yaşananlar Gerçek mi?

NYU Grossman Tıp Okulu araştırmacıları ise, komada ve ölüm eşliğinde yaşananların gerçek olduğunu ve beyinde etkinlik artışının artığını gösteren çalışmalarını yayımlandı. American Heart Association’s Scientific Sessions 2022 (Amerikan Kalp Derneği Bilimsel Oturumları 2022) toplantısında sunulan çalışmada Sam ve çalışma arkadaşları, kalbi duran ve yeniden çalıştırılan 567 kişinin deneyimleri analiz edildi. Ölüm eşiğindeki bilinçler yeniden değerlendirildi. Bu kişilerin %20’si bedenlerinden ayrıldıklarını ifade ettiler. Çevresinde olan bitenleri stressiz ve ağrısız algılayabildiklerini belirtmişler. Sam’e göre bu olay ölüm eşliğinde bile bilincin açık kaldığı ve insanlara olağanüstü deneyimleri yaşattığını söylüyor.

Araştırma insanların stressiz ve acısız hayatlarının sonladığı fikrini destekliyor. Beyin dalgaları da bu fikri destekliyor. Bilim insanlarına göre ölüm sırasında yaşanan bu deneyim; rüya, hayal ve sarıdan çok daha farklı. Özellikle de beyin etkileri incelendiğinde, artış ve netlik belirteçleri çok belirgin. Araştırmacılar bu olayın beyinin uydurduğu sıradan bir olay olmadığını, ölüm eşliğinde yaşanan bu olayın benzersiz bir deneyim olarak adlandırılması gerektiğini belirtiyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Enhanced Interplay of Neuronal Coherence and Coupling in the Dying Human Brain, 22.02.2022, Frontiers in Aging Neuroscience

Lucid Dying: Patients Recall Death Experiences During CPR, 08.11.2022, NYU Langone Health

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*