Omicron, COVID-19 Testlerini ve Tedavilerini Tekrar Düşünmeye Zorluyor

Omicron, Bizi COVID-19 Testlerini ve Tedavilerini Yeniden Düşünmeye Zorluyor

Yeni varyantın hızlı test ve antikor tedavileri için etkileri var.

photo of a free covid testing sign and people standing in line to be tested
Dünya çapında yarışan hızlı varyant olan Omicron, test ve tedavilerin bazı yönlerinde bir anahtar atıyor. Burada insanlar 5 Ocak’ta Washington DC’deki testler için sırada bekliyorlar. GETTY IMAGES ARACILIĞIYLA ERİC LEE/BLOOMBERG – Omicron, COVID-19 Testlerini ve Tedavilerini Tekrar Düşünmeye Zorluyor

Yeni yıl, yeni varyant. 2022 başlarken, COVID-19’a neden olan virüsün hızlı hareket eden bir versiyonu olan omicron, dünya çapında yürüyüşüne devam ediyor. 11 Ocak itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanmış veya şüphelenilen COVID-19 ile rekor kıran toplam 145.982 kişi hastaneye kaldırıldı. Ve her gün yüz binlerce insan koronavirüse yakalanıyor.

Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalık doktoru Preeti Malani, “Şu anda [Amerika Birleşik Devletleri]’nde çok fazla aktivite var ve bunu astronomik sayıdaki yeni vakalar açısından görüyoruz” diyor. “Omicron bizi meşgul ediyor.”

Omicron’un benzersiz biyolojisi, insanları hastanelerden uzak tutmak için tasarlanmış hem testler hem de tedaviler için baş ağrısına yol açıyor. Araştırmacılar, omicronu ve pandeminin bu yeni aşamasını anlamak için yarışıyor. Cevaplar hemen gelemez.

Varyant, koronavirüsün önceki versiyonlarından daha bulaşıcıdır. Delta ile karşılaştırıldığında, omikron yüzde 160 ila yüzde 200 daha fazla bulaşıcıdır, Almanya ve Birleşik Krallık’taki araştırmacılardan yapılan bir ön çalışma. Bunun temel nedeni, omikron’un vücutta kendini kopyalaması ve insanları deltadan daha hızlı hasta etmesidir. Delta ile, semptomların ortaya çıkması enfeksiyondan yaklaşık dört gün sonra sürer. Araştırmacılar, Oslo ve Nebraska’daki salgınlardan öğrendiğine göre, Omicron yaklaşık üç gün içinde semptomlar üretiyor.

Neyse ki, omikron, koronavirüsün önceki versiyonlarından yoğun bakım ünitelerine kabul, entübasyon ve ölüm gibi ciddi komplikasyonlara yol açan derin akciğer enfeksiyonlarına neden olma olasılığı daha düşük görünüyor. Ancak vakaların artması, aşılanmamış, bağışıklığı baskılanmış, yaşlılar ve altta yatan sağlık sorunları olanlar da dahil olmak üzere savunmasız kişilerin hala hastane yataklarına indiği anlamına geliyor.

Malani, “Sağlık sistemleri gerçekten stres altında” diyor.

Omicron, COVID-19 Testlerini ve Tedavilerini Tekrar Düşünmeye Zorluyor

Sağlık sistemlerinin çöküşünü önlemenin anahtarı, insanların ilk etapta acil servislere gitmesini ve hastaneye kabul edilmesini önlemektir. Enfekte kişilerin test edilmesi ve izolasyonu, önceki enfeksiyon dalgalarının dalgasını durdurmaya yardımcı oldu, ancak omikron hızla yayılıyor ve her türlü test yetersiz kalıyor. Ve hızlı testler olduğu kadar hızlı, omicronlu birini bulaşıcı hale gelmeden önce yakalayamayabilirler. Dahası, laboratuvarda üretilen monoklonal antikorlar gibi bazı tedaviler, diğer varyantlara karşı olduğu kadar omikron’a karşı da etkili değildir. Yeni antiviral haplar da dahil olmak üzere diğer tedaviler azdır.

Malani, “Kesinlikle zor bir iki hafta olacak ve belki daha uzun olacak” diyor.

Omicron’un test ve tedavi için sunduğu bazı zorluklara bir göz atın.

Omicron Zamanında Test

Bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu ve ekonomisti Blythe Adamson, günlük PCR testi ve hızlı antijen testlerinin birçok işverenin enfekte çalışanları belirleyerek ve onları virüsü başkalarına bulaştırmadan önce izole ederek salgınları tomurcuk halinde yakalamasına yardımcı olduğunu söylüyor. İşletmelerin işyerlerinde hastalık yayılmasını sınırlamak için stratejiler geliştirmelerine yardımcı olan New York City merkezli bir şirket olan Infectious Economics’i kurdu.

Omicron, COVID-19 Testlerini ve Tedavilerini Tekrar Düşünmeye Zorluyor

Ancak omicron bu çabaları engelledi. Aralık ayında devam eden omikron dalgalanması sırasında yürütülen bir çalışmada, Adamson ve meslektaşları New York, Los Angeles ve San Francisco’daki beş işyerinde insanları sekiz saat içinde yanıt veren PCR testleri ile test etti. Adamson, “Bu nüfus yüzde 100 aşılıydı… Ve yüksek oranda desteklendiler, bu yüzden tüm doğru şeyleri yapıyorlardı” diyor. Yine de çalışanlar hala enfekte oluyor ve virüsü yayıyordu.

İş yerlerinde, “omikron salgınları, delta salgınlarının daha önce göründüğünden gerçekten farklı görünüyordu” diyor. “Omicron’dan önceki günlük PCR testleri, vakaları bulaşıcı olmadan önce tespit etmek için gerçekten iyi çalışsa da [omicron ile] insanların çatlaklardan kayıp gittiğini fark etmeye başladık. Aktarımlar daha hızlı oluyordu. İnsanlar daha hızlı bulaşıcı hale geliyor ve bunu diğer insanlara yayıyordu.”

Böylece karışıma hızlı antijen testleri eklendi. Pozitif bir test bulduktan sonra bile, araştırmacılar çalışanları günlük olarak test etmeye devam ettiler, erken aşamalarda COVID-19 enfeksiyonlarına benzeri görülmemiş bir bakış eklediler ve araştırmacıların hızlı antijen testlerinin COVID-19’lu insanlar olduğunda kesin olarak saptamak için hala iyi olup olmadığını belirlemelerine izin verdi. Başkalarına bulaşıcı.

Birkaç hafta önce, hızlı antijen testleri, bir kişinin başkalarına bulaşıp bulaştıramayacağını söylemede oldukça iyi olarak kabul edildi ve “Şu anda bulaşıcı mısınız?” Sorusunu yanıtladı. Ancak Adamson’ın grubundan yeni kanıtlar ve San Francisco’daki bir test sahasında yürütülen bir çalışma, bu geçmiş yıldız performansını sorguluyor. San Francisco California Üniversitesi tıp bölümü başkanı Bob Wachter, “Bu olumsuzluğun iki hafta önceki kadar anlamlı olduğundan artık emin değilim” diyor.

Omicron, COVID-19 Testlerini ve Tedavilerini Tekrar Düşünmeye Zorluyor

Sorun bir enfeksiyonun ön ucunda gibi görünüyor.

Adamson’ın grubu, enfeksiyonun ilk iki gününde viral RNA’yı tespit eden PCR testlerinin hızlı antijen testlerinin yapamadığı enfeksiyonları teşhis ettiğini buldu. Bu olağandışı değil. Aslında, diğer varyantları olan önceki COVID-19 salgınlarında Adamson, enfeksiyonları bulaşıcı hale gelmeden önce yakalamak için PCR testlerine güveniyordu. Ancak çalışmadaki 30 omikron enfeksiyonunun 28’inde, insanlar virüsün bulaşıcı seviyelerini üretiyordu, ancak hızlı antijen testlerine sahip burun sürüntüleri bulaşıcı vakaları almıyordu. Aslında, dört doğrulanmış örnekte, negatif hızlı antijen testleri olan kişiler virüsü başkalarına yaydılar, Adamson ve meslektaşları 4 Ocak’ı medRxiv.org’da bildirdiler. Bu çalışma henüz diğer bilim adamları tarafından akran tarafından gözden geçirilmemiştir.

Ancak diğer sonuçlarla eşleşiyor. Abbott tarafından yapılan BinaxNOW hızlı antijen testi, San Francisco’daki bir bağımsız test sitesinde, insanlarda yüksek düzeyde virüs bulunan vakaları tespit edebildi. Ancak test, insanlar bulaşıcılığın eşiğindeyken iyi sonuç vermedi, UCSF, Chan Zuckerberg Biohub ve California Üniversitesi, Berkeley gibi akademik kurumlarla bir topluluk ortaklığı olan Unidos en Salud’daki araştırmacılar 10 Ocak’ta bir rapor yayınladı. medRxiv.org’da yayınlanan ön baskı.

Omicron hakkında özellikle ortaya çıkan özelliklerden biri, vücutta nerede yaşadığıdır. Önceki varyantlarla karşılaştırıldığında, omikron, boğaz gibi bazı üst solunum bölgelerinde, en azından bir enfeksiyonun ilk günlerinde, burundan daha bol görünmektedir. Bu yerel ayar, viral seviyeler yükselmeden önce, bir burun sürüntüsünde omikron eksik olabileceği anlamına gelir.

Omicron, COVID-19 Testlerini ve Tedavilerini Tekrar Düşünmeye Zorluyor

Adamson’ın grubu, enfeksiyonun ilk iki gününde tükürük bezlerinin bulaşıcı vakaları yakalamada burun sürüntülerinden daha iyi olduğunu buldu. Adamson, üçüncü günde, özellikle insanlarda semptomları varsa, sürüntü tükürükten mi yoksa burundan mı geldiğine bakılmaksızın, hızlı antijen testlerinin enfeksiyonu tespit etme yeteneğinde hiçbir fark olmadığını söylüyor. Bu, Hong Kong’da tükürük bezlerinin omikron tespitinde burun sürüntülerinden daha iyi olduğunu gösteren bir çalışmada ön kanıtları desteklemektedir. Bu çalışma 24 Aralık’ta medRxiv.org’da yayınlandı. Ayrıca diğer bilim adamları tarafından incelenmemiştir.

Son zamanlarda, Wachter’in oğlunda COVID-19 semptomları vardı, ancak standart bir evde yapılan burun temizleme testi negatif çıktı. Belirti listesi göz önüne alındığında, Wachter ikna olmadı. Daha sonra oğlunun boğazını temizlemeyi planladı. Wachter Science News’e “Bu sabah oğlumu test etmek için aşağı inmeyi düşündüğümde, burnuna sokmadan önce ağzına sokacağımı düşünüyorum, ki bu biraz iğrenç” dedi. Yine de yaptı ve yeterince emin, bu test pozitifti.

Paxlovid hapını cımbızla tutan bir elin görüntüsü
Gösterilen Paxlovid, FDA tarafından onaylanan ve omikron’a karşı çalışan bir koronavirüs tedavisidir, ancak arz azdır. PFİZER INC – Omicron, COVID-19 Testlerini ve Tedavilerini Tekrar Düşünmeye Zorluyor

Yine de mevcut ev testleri bu kullanım için onaylanmamıştır ve boğaz hareketi test üreticileri veya ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmamıştır. 8 Ocak’ta bir tweet’te ajans, “Lütfen #COVID19 test çubuğunu boğazınıza sokmaya çalışmayın” yazdı.

Ayrıca, Toronto Üniversitesi’nde COVID-19 testi üzerinde çalışan ekonomist Joshua Gans, “Kendi boğazınızı temizlemeniz zor çünkü bademciklerinizin olduğu yeri temizlemeniz gerekiyor” diyor. Pek çok insanın boğazları silindiğinde öğürme refleksi olduğundan bahsetmiyorum bile. Bununla birlikte, hızlı test için Birleşik Krallık’ta boğazdan sürüntü ve ardından aynı pamuklu çubukla burnun silinmesi önerilir.

Araştırmacıların Ekim ayında Microbiology Spectrum’da bildirdiğine göre, boğaz sürüntüsü yapmadan önce yemek veya içmek bazı hızlı antijen testlerinde yanlış pozitiflere neden olabilir, ancak burun sürüntüleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ancak genel olarak, antijen testlerinden kaynaklanan yanlış pozitifler nadirdir, Gans ve meslektaşları 7 Ocak’ta JAMA’yı bildirdiler. Tabii ki, bu nazal sürüntülerle oldu. Araştırmacılar boğazdan sürüntü almayı test etmediler.

Malani, “Antijen testleri mükemmel değil” diyor. “Ama oldukça spesifikler. Olumluysa, olumlusun.”

Sorun, hızlı bir antijen testinde negatif test yaparsanız ortaya çıkar. Adamson, omicron ile artık bulaşıcı olmadığınızdan emin olamazsınız, diyor. “Omicron ile herkesi hızlı bir antijenle test ettiğiniz 300 kişilik bir düğün yapmak istemezsiniz. Omicron’un toplumdaki yaygınlığı ile kesinlikle süper yayılan bir olay yaşarsınız.”

Tedavilerde Son Durum

Tıpkı virüsün önceki sürümlerinde olduğu gibi, omicron’a yakalanan çoğu insan, standart çömelme tavsiyesi ile evde kendi kendine iyileşir: Dinlenme, sıvılar ve ateş düşürücü ilaçlar. Ancak bazı insanların daha fazla tıbbi yardıma ihtiyacı var ve omicron bu süreci değiştirdi. Omicron vakaları hastaneleri ve doktor muayenehanelerini sular altında bırakırken, ciddi hastalıkları önlemek için tedaviler şarttır.

İlk bakışta yardım elinizin altında. Aralık ayının sonlarında, FDA tarafından iki yeni oral hap onaylandı: Merck’ten molnupiravir ve Pfizer tarafından yapılan Paxlovid. Hem ilaçlar hem de antiviral ilaç remdesivir, koronavirüslerin vücutta kendilerini kopyalamasını durdurmak için tasarlandı. Araştırmacılar, 28 Aralık’ta bioRxiv.org’da yayınlanan bir ön baskıda bildirdiğine göre, üçü de laboratuvar testlerinde omicron’a karşı direniyor gibi görünüyor, ancak ilaçların gerçek dünyada, özellikle de hızlı hareket eden varyanta karşı nasıl çalıştığını gösteren henüz bir veri yok.

Molnupiravir, bir kişinin hastaneye yatma riskini yaklaşık yüzde 30 oranında düşürür. Ancak ilaç, viral RNA’ya genetik mutasyonlar sokarak çalıştığından, molnupiravir’in insan genlerinde de mutasyonlara neden olma olasılığı vardır. Baltimore County, Maryland Üniversitesi’nde tıbbi kimyager olan Katherine Seley-Radtke, bunun hamile olan veya hamile kalabilecek kadınlar için özellikle riskli bir seçim olduğunu söylüyor. Laboratuvar hayvan çalışmaları, ilacın yüksek dozlarda veya uzun süreli kullanımının fetüslerde genetik mutasyonlara veya gelişimsel sorunlara neden olabileceğini göstermiştir. Molnupiravir’in insanlar üzerindeki etkisine ilişkin uzun süreli çalışmalar yapılmamıştır.

Diğer antivirallerin kendi sorunları vardır. New England Journal of Medicine’de 22 Aralık’ta yayınlanan bir habere göre, Remdesivir hastanede yatan kişilerde kullanım için onaylandı, ancak son kanıtlar yüksek riskli kişilerin de hastaneden uzak durmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü. Remdesivir, RNA kopyalamasını durduran sahte bir RNA yapı taşı ekleyerek viral replikasyonu engeller. Bu ilaçla ilgili sorun, üreticisi Gilead Sciences’ın remdesivir’in hap ve inhale formları üzerinde çalıştığı bildirilse de damardan verilmesi gerektiğidir.

Remdesivir’in başka bir dezavantajı da vücutta aktif formuna dönüştürülmesi gerektiğidir. Seley-Radtke, bunun bazı insanlar için diğerlerinden daha iyi çalıştığını ve ilacın koronavirüsü ne kadar iyi kontrol altında tutabileceğini etkileyebileceğini söylüyor.

Bazı insanlar için tedavi için en iyi seçenek Pfizer’in yeni antiviral hapı olabilir. Klinik çalışmalarda, koronavirüsün kendini kopyalaması gereken bir protein kesen enzimi bloke eden bir kombinasyon ilacı olan Paxlovid, yüksek riskli kişilerde hastaneye yatış ve ölümü yüzde 88 oranında azalttı. Molnupiravir ile ilişkili mutasyon endişeleri yoktur, ancak başka ilaçlar alan kişilere verildiğinde sorunlara neden olabilir.

Bunun nedeni, Paxlovid’in ayrıca ritonavir adlı bir ilacı içermesidir. Ritonavir, ilaçları parçalayan enzimlerin etkisini bloke ederek, virüsle savaşabilmesi için vücuttaki virüs inhibitörünün seviyelerini yüksek tutar. Ancak ritonavirin inhibe ettiği enzimler diğer ilaçları da işler, bu nedenle insanlar yanlışlıkla diğer ilaçlarını aşırı dozda alabilirler. Seley-Radtke, doktorların ve eczacıların hastalara Paxlovid reçete ederken bu tür ilaç etkileşimlerini yakından takip etmeleri gerektiğini söylüyor.

Yine de Paxlovid için daha büyük bir engel var. Etrafta dolaşmak için yeterli değil, özellikle hastaneye yatışlar arttıkça. Wachter, “Klasik bir kıtlık durumu” diyor. UCSF’de, “Merck ilacının makul bir miktarına sahibiz. Elimizde çok az Paxlovid var” diyor.

Wachter, “Bir seçeneğim varsa, Pfizer ilacı her açıdan daha iyi, daha etkili ve daha kolay alınabilir gibi görünüyor” diyor. “Ama şimdilik, onu yüksek oranda karneye ayırıyoruz.” Wachter, tedaviye en çok ihtiyaç duyan insanların çoğunun aşısız olduğunu söylüyor “bir sürü ahlaki soruyu gündeme getiren, daha iyi bir seçim yapan birinin çizgisinden atlayacakları bir durum” diyor Wachter. Bu karne çerçevesi “kollarınızı dolaşmak için zor bir şey, ancak tıbbın geri kalanını yapma şeklimizle tutarsız değil” diyor. “Akciğer kanseri hastasını sigara içip içmemesine bağlı olarak farklı şekilde tedavi etmiyoruz.”

Omicron, COVID-19 Testlerini ve Tedavilerini Tekrar Düşünmeye Zorluyor

Antiviral ilaçlar için bir başka engel de enfeksiyonun çok erken döneminde, ideal olarak semptomların başlamasından sonraki üç gün içinde verilirse en iyi şekilde etki göstermeleridir. Ancak omicron, delta veya virüsün diğer önceki sürümlerinden daha hızlı çoğalır, belki de tedavi penceresini daha da kısaltır, diyor Seley-Radtke.

Bu hızlandırılmış zaman çizelgesinin başka bir tedavi sınıfı olan monoklonal antikorlar için ne anlama geldiği açık değil. Omicron’un yüksek oranda mutasyona uğramış spike proteini, bazı monoklonal antikorların hedeflediği hedeflerin çoğunu kaçırıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmasına izin verilen üç monoklonal antikor tedavisinden ikisi, omikron ile bocalıyor gibi görünüyor. Üçünden sadece sotrovimab adı verilen biri, omicron’un spike proteinini etkisiz hale getiriyor gibi görünüyor. Laboratuvar testlerine göre 2003 yılında bir SARS-CoV enfeksiyonundan kurtulan bir kişiden türetilen sotrovimab, hala omicron’un mutasyona uğramış spike proteinini tanır ve etkisiz hale getirir. 15 Aralık’ta medRxiv.org’da yayınlanan bu çalışma, diğer bilim adamları tarafından incelenmedi.

Ancak Malani ve Wachter, sotrivimab’ı şu anda elde etmenin son derece zor olduğunu söylüyor. Wachter, “Temelde hiçbirimiz yok, bu yüzden şu anda listede yok” diyor. Bu kıtlık ve diğerleri “bu ilaçların vaadini potansiyel olarak gerçek olmaktan çok teorik hale getiriyor” diyor.

Zamanla, COVID-19 testleri ve tedavileri daha bol hale gelecektir. Örneğin ABD hükümeti, önümüzdeki haftalarda yarım milyar hızlı test dağıtma sözü verdi. Ama omicron beklemiyor.

Wachter, “Şimdi ve gelecek ayın oldukça korkunç olmasıyla sıkışıp kaldık” diyor. Bazı testler ve tedaviler ne kadar umut verici görünse de lojistik yine de planları boşa çıkarabilir. “Sınav alabilir miyim? Bir doktor bulabilir miyim? Reçete alabilir miyim? Eczanede ilaç var mı?” Wachter diyor. “Ve bunların hepsi ‘Hayır. Hayır belki. Geri aramaya devam et. Farklı bir eczane deneyin.’ Gerçek hayatta bunların hepsi çok zor.”

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

REFERANSLAR

  • Adamson ve diğerleri. Uyumsuz SARS-CoV-2 PCR ve bulaşıcı olduğunda hızlı antijen testi sonuçları: Aralık 2021 mesleki vaka serisi. medRxiv.org. 5 Ocak 2022’de yayınlandı.
  • Netzl ve diğerleri. 2021-12-22’ye kadar SARS-CoV-2 omikron nötralizasyon verilerinin analizi. bioRxiv.org. 3 Ocak 2022’de yayınlandı.
  • Bojkova ve diğerleri. Delta varyantı SARS-CoV-2 izolatlarına kıyasla omikron varyantında azaltılmış interferon antagonizması ancak benzer ilaç duyarlılığı. bioRxiv.org. 4 Ocak 2022’de yayınlandı.
  • Cathcart ve diğerleri. Çift işlevli monoklonal antikorlar VIR-7831 ve VIR-7832, SARS-CoV-2’ye karşı güçlü in vitro ve in vivo aktivite gösterir. bioRxiv.org. 15 Aralık 2021 tarihinde yayınlandı.
  • Abbasi. Omicron ABD’ye ulaştı—İşte bulaşıcı hastalık uzmanlarının varyant hakkında bildikleri. JAMA. 28 Aralık 2021.
  • JS Gans, A. Goldfarb ve AK Agrawal. SARS-CoV-2 için hızlı antijen testlerinde yanlış pozitif sonuçlar. JAMA. 7 Ocak 2022’de çevrimiçi yayınlandı.
  • Schrom ve diğerleri. Bir omikron dalgalanması sırasında bir topluluk test sahasında SARS Co-V-2 nazal RT-PCR ve hızlı antijen testinin (BinaxNOWTM) doğrudan karşılaştırılması. medRxiv.org. Yayınlandı 10 Ocak 2022.
  • RL Gottlieb ve ark. Ayakta tedavi gören hastalarda şiddetli COVID-19’a ilerlemeyi önlemek için erken remdesivir . New England Tıp Dergisi. 22 Aralık 2021.
  • Patriquin ve diğerleri. Yanlış pozitif SARS-CoV-2 antijeninin üretilmesi, üretici tavsiyelerinin dışındaki test koşullarıyla sonuçlanır: Pandemik yanlış bilgilendirmeye bilimsel bir yaklaşım. Mikrobiyoloji Spektrumu. 20 Ekim 2021. doi: 10.1128/Spectrum.00683-21.
  • Abbott ve diğerleri. İngiltere’deki Omicron varyantı için üretim aralığı dağılımı için bir vekil olarak dağılımı test etmek için testin tahmini. medRxiv.org. Yayınlandı 10 Ocak 2022.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*