Ördek Yavruları Neden Annelerinin Arkasında Tek Sıra Halinde Yürür?

Ördek yavruları, doğru noktalarda kürek çekerek annelerinin dalgalarında sörf yaparak enerji tasarrufu sağlar.

anne ördeğin arkasında yüzen yeşilbaş ördek yavrusu
Bu yaban ördeği ( Anas platyrhynchos ) gibi pek çok ördek yavrusu, annelerini düzenli bir sıra halinde takip ederler. Böyle bir düzenleme, küçüklere annelerinin yarattığı dalgalardan bir destek verir. VİCKİ JAURON, BABYLON VE FOTOĞRAFÇILIĞIN ÖTESİ/GETTY IMAGES PLUS

Ördeklerinizi arka arkaya koymanın da bir fiziği var.

Yavru ördekler, annelerinin arkasında düzenli bir sıra halinde kürek çekerek, onun ardından dalgalarda gezintiye çıkabilirler. Araştırmacılar, Journal of Fluid Mechanics’in 10 Aralık sayısında bu artışın ördek yavrusu enerjisinden tasarruf ettiğini bildiriyor.

Ördek yavrusu metabolizmasının daha önceki ölçümleri, gençlerin bir liderin arkasında yüzerken enerji tasarrufu yaptığını gösterdi, ancak bu tasarrufun arkasındaki fizik bilinmiyordu. İskoçya, Glasgow’daki Strathclyde Üniversitesi’nden deniz mimarı Zhiming Yuan ve meslektaşları, su kuşları dalgalarının bilgisayar simülasyonlarını kullanarak, annesinin arkasında tam doğru noktada seyreden bir ördek yavrusunun yardım aldığını hesapladı.

Bir ördek yavrusu kendi başına yüzdüğünde, aksi takdirde onu ileriye gönderecek olan bir miktar enerjiyi kullanarak, ardından dalgaları başlatır. Bu dalga sürüklemesi ördek yavrusunun hareketine direniyor. Ancak araştırmacılar, orta noktadaki ördek yavrularının yalnız yüzdüklerinden yüzde 158 daha az dalga direnci yaşadığını hesapladılar, bu da ördek yavrusunun bunun yerine itildiği anlamına geliyor. Yani ördek yavruları yüzmüyor, liderlerinin oluşturduğu dalgalar tarafından itiliyor.

Ördek yavruları iyi kardeşler gibi birbirleriyle paylaşırlar. Sıradaki her ördek yavrusu, dalgalar boyunca arkadakilere geçer, böylece tüm kuluçka bedava bir gezintiye çıkar.

Ancak faydalarından yararlanmak için gençlerin annelerine ayak uydurmaları gerekiyor. Pozisyondan düşerlerse yüzmek zorlaşır. Oyalanan ördek yavruları için adil bir ceza oluşturur.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak

Z.-M. Yuan et al . Formasyon yüzmede ördeklerin dalga sürmesi ve dalga geçişi. Akışkanlar Mekaniği Dergisi . Cilt 928, 10 Aralık 2021, s. R2. doi:10.1017/jfm.2021.820.

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here