Ormanlar, Küresel Isınmayı Birden Fazla Şekilde Azaltmaya Yardımcı Olur

Ormanlar, Küresel Isınmayı Birden Fazla Şekilde Azaltmaya Yardımcı Olur

Ormanlar, etkisi yalnızca karbondioksiti yakalamak olmayan daha fazlası olan oluşumlardır.

arka planda Amazon nehri olan yeşil bir yağmur ormanı gölgelik fotoğrafı
Bu Amazon yağmur ormanlarındaki gibi dalgalı gölgelikler, ağaçların küresel ısınmaya karşı koymasına yardımcı olan karbon yakalama konusundaki iyi bilinen yeteneklerinin ötesinde bir orman özelliğidir. GALEN ROWELL/CORBİS BELGESEL/GETTY IMAGES ARTI

Sıra gezegeni soğutmaya geldiğinde, ormanların ağaçlarını kandırmak için birden fazla hilesi var. 

Yeni bir çalışma, tropikal ormanların ortalama küresel sıcaklığı 1 santigrat dereceden fazla soğutmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Etki, büyük ölçüde ormanların atmosferik karbonu yakalama ve depolama kapasitesinden kaynaklanmaktadır. Ancak araştırmacılar, 24 Mart’ta Frontiers in Forests and Global Change’de bu tropik soğutma etkisinin yaklaşık üçte birinin su buharı ve aerosollerin serbest bırakılması gibi diğer birkaç süreçten geldiğini bildirdi.

Charlottesville’deki Virginia Üniversitesi’nde çevre bilimci olan Deborah Lawrence, “Karbondioksit ve diğer sera gazlarına odaklanma eğilimindeyiz, ancak ormanlar sadece karbon süngerleri değil. Ormanların sadece karbondioksiti emmenin yanı sıra bizim için ne yaptığını düşünmenin zamanı geldi” diyor.

Araştırmacılar, ormanların çeşitli fiziksel ve kimyasal süreçler yoluyla yerel iklimlerini etkilediğini zaten biliyorlardı. Ağaçlar, yapraklarındaki gözeneklerden su buharı salıyor (buharlaşma terlemesi adı verilen bir süreç ve bu, tıpkı insan terlemesi gibi) ağaçları ve çevrelerini soğutuyor. Ayrıca, düzensiz orman kanopileri, sıcak, üstten geçen hava cephelerini yukarı ve uzağa çarpabilen dalgalı bir yüzey sağladıkları için bir soğutma etkisine sahip olabilir. Dahası, ağaçlar güneş ışığını yansıtarak ve bulutları tohumlayarak sıcaklıkları düşürebilen aerosoller üretir.

Ancak küresel ölçekte, bu diğer soğutma faydalarının, ormanların karbondioksiti yakalamasıyla sağlanan soğutmayla karşılaştırıldığında nasıl olduğu net değildi, diyor Lawrence.

O ve meslektaşları, diğer çalışmalardan toplanan verileri kullanarak, farklı bölgelerin tamamen ormansızlaşmasının küresel sıcaklıkları nasıl etkileyeceğini analiz ettiler. Örneğin, araştırmacılar, bu ormanlar tarafından depolanan karbon salınımının küresel sıcaklığı ne kadar ısıtacağını belirlemek için orman biyokütle verilerini kullandılar. Daha sonra bu sonuçları, ormanların buharlaşma, düzensiz gölgelikler ve aerosol üretimi gibi diğer yönlerinin kaybının bölgesel ve küresel sıcaklıkları ne kadar etkilediğine dair diğer çalışmaların tahminleriyle karşılaştırdılar.

Bir Ormandaki Bitki Örtüsü Katmanları
Bir Ormandaki Bitki Örtüsü Katmanları – Ormanlar, Küresel Isınmayı Birden Fazla Şekilde Azaltmaya Yardımcı Olur

Araştırmacılar, ekvatorun yaklaşık 50° Güney’inden 50° Kuzey’e kadar olan enlemlerdeki ormanlarda, ormanların küresel ortalama sıcaklığı etkilemesinin birincil yolunun karbon tutma yoluyla olduğunu buldular. Ancak bu diğer soğutma faktörleri hala büyük rol oynuyor.

30° Kuzey ile 30° Güney arasında yer alan ormanlar, gezegeni 0,3°C’nin üzerinde soğutan alternatif faydalar sağladı; bu sağlanan karbon tutmanın yaklaşık yarısı kadar soğutmaydı. Ve bu soğumanın büyük kısmı, yaklaşık 0,2 santigrat derece tropiklerin merkezindeki (ekvatorun 10° içindeki) ormanlardan geldi. Kanopi topografyası genellikle en büyük soğutmayı sağladı, ardından buharlaşma ve ardından aerosoller geldi.

Ancak ekip, uzak kuzeydeki ormanların net bir ısınma etkisine sahip olduğunu bildiriyor. Kanada, Alaska, Rusya ve İskandinavya’yı kapsayan kuzey ormanlarının temizlenmesi, kış aylarında daha fazla kar örtüsünü ortaya çıkaracaktır. Bu yer seviyesindeki sıcaklıkları düşürür çünkü kar, gelen güneş ışığının çoğunu gökyüzüne geri yansıtır. Yine de araştırmacılar, dünya ormanlarının küresel ortalama sıcaklığı yaklaşık 0,5 santigrat derece kadar soğuttuğunu buldular.

Lawrence, bulguların küresel ve bölgesel iklim eylemi çabalarının yalnızca karbon emisyonlarına odaklanmaktan kaçınması gerektiğini öne sürüyor. Tropikal ormanların sağladığı, bizim veya politika yapıcıların göremediği bir hizmet var.”

Mobile’daki South Alabama Üniversitesi’nden bir coğrafyacı olan Gabriel de Oliveira, araştırmanın tropik ormanları temizlemenin iklimi soğutmanın birçok faydasından bizi mahrum ettiğini gösterdiğini söylüyor. Ancak ormansızlaşma, insanların ormanların soğutma yeteneğini bozmasının tek yolu olmadığını söylüyor. Birçok orman, yangınlar veya seçici ağaç kesme nedeniyle zarar görür ve soğutma konusunda daha az yardımcı olabilir. De Oliveira, ormanları eski haline getirmenin ve korumanın etkisini değerlendirmek için ormansızlaşmaya ek olarak orman bozulmasının bölgesel ve küresel iklim sıcaklıklarını nasıl etkilediğini düşünmenin faydalı olacağını söylüyor. Karbondioksitin ötesini görmek harika ama ormansızlaşmanın ötesini görmek de çok önemli.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Referans

Lawrence ve diğerleri. Ormansızlaşmanın görünmeyen etkileri: İklim üzerindeki biyofiziksel etkiler. Ormanlarda Sınırlar ve Küresel Değişim. 24 Mart 2022.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 156 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*