Örümcek Ağları Nasıl Oluşur?

Örümcek ağları ne kadar dayanıklı? Örümcek ağlar ne işe yarar? Nasıl oluşurlar? Örümcek ağları sadece örümceklerin yem toplaması için midir? Soruların cevapları için okumaya devam ediniz.

Hepimiz örümcek ağlarını görmüşüzdür. Ne kadarda güzel yapıyorlar değil mi? Bazılarımız ürperdiği, bazılarımızın sevdiği 8 bacaklı canlılardır örümcekler. Bu canlıların yaptığı işlerden biride ağ örmektir.

Örümcek Ağları Nasıl Oluşur

Peki nasıl örülür bu inanılmaz ağlar?

Örümcekler ipek kesesi olarak adlandırdığımız arka keselerinde bir sıvı oluşturur. Bu sıvı jele benzeyen proteinli ipeksi bir sıvıdır. Örümcekler ağ yapmak istediklerinde ipek keselerine baskı uygulayarak sıvının ipek kesesinde yer alan küçük deliklerden çıkmasını sağlarlar ve ayaklarıyla bu sıvıyı ip haline dönüştürebilirler. Yapılan araştırmalara göre örümceklerin ürettiği sıvı ördükleri ipekten daha az olduğu açıklanmıştır. Ne kadar fazla asit varsa o kadarda proton olduğu anlamına gelir. Protonlar proteinlerle yapıştığında sıvı ipek, ipek lifine dönüşür ve bu sayede ağ oluştuğu bilinir.

Dünyamızda tam tamına 34 bin türlü örümcek vardır. Bizler bazı örümceklerin sadece zehirli olduğunu sanarken aslında bütün örümcekler zehir üretir fakat çoğunun insanlara bir zararı olmaz. En yaygın ve zehirli bilinen örümcek türleri arasında tarantula ilk sıradadır.Tarantulaların ürettikleri zehirin insanları zehirleyip öldürebileceği açıklanmıştır.

Örümcek ağları ne kadar dayanıklıdır?

Danimarka’nın Aarhus Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden Prof. Daniel Otzenin dediğine göre: “Örümcek, vücudunda depoladığı yoğun kıvamlı bir sıvı sayesinde çelikten bile daha güçlü bir ürün elde ediyor. Bu durum, oldukça şaşırtıcı ve doğanın ne kadar büyüleyici olduğunu kanıtlıyor.’’

Örümcek ağları aynı zamanda ne kadar esnerse esnesin eski şekline geri dönebilir.Yapay esnek üretilen tellerden 4 kat daha esnek ve çelik telden 2 kat daha dayanıklı ve sağlamdır.

Örümcekler hakkında ilgi çekici bilgiler:

*Örümcek ağları her yere yapışmaz.

*Dişi örümcekler çiftleşmeden sonra erkek örümcekleri yerler.

*Dişi örümcekler erkek örümceklere göre en az 4 kat daha büyüktürler.

*8 bacak ve 8 göze sahip örümceklerin çıkan bölgeleri tekrar oluşabilir.

*Dünyanın en büyük örümceyi Goliah tarantulasıdır ve Güney Afrikada bulunmuşdur ayrıca 30 santım boyunda bacağa sahiptir.

Yazan: Nilgün ÖZKUNDAKÇI

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Kaynak*****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here