Pandemi Bebekleri

Pandemi Bebekleri

Bir bebek ne kadar küçükse, karşısındaki ile etkileşimde o kadar gözlerinin içine bakar. Ama büyüdükçe bakışlar ağıza kayar. Pandemi döneminde bebekler maske yüzünden ağızları göremedi. Dolayısıyla pandemi süresinde dışarıda da çok az insan görebildiler. İrlanda’da yürütülen çalışma da, kapanma ve maske zorunluluğu bebeklerin sosyal iletişim yetilerini olumsuz etkilediğini gösterdi.

Araştırmada, Mart ve Mayıs 2020 arasında dünyaya gelen bebekler ile ilk uzun kapanmada doğan 309 bebek incelendi. Dublin Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Susan Byrne, bebeklerin 1. yaşlarına kadar süreci belgeledi. Çalışmada, ismine tepki verme, bilinçli olarak bir nesneyi gösterme, bir kelimeyi bilinçli kullanma ve insanlara el sallayarak veda etme gibi etkinlikler bulunuyordu. Ayrıca emeklemek, kendi başına ayağa kalkmak, baş ve işaret parmağı ile nesnelleri kavramak gibi etkinlikte bulunuyor.

Bilim insanları “Pandemi Bebekleri”,  2008 ila 2011 yılları arasında doğan 1629 bebek ile karşılaştırdı. Sonuca göre, 1 yaşında iken bir kelimeyi bilinçli olarak kullananların oranı %77 ila %89, belli nesneleri gösterebilme oranı %84 ila %93 ve el sallayarak veda etme oranı %88 ila %94,5 olarak belirlendi. Sosyal iletişim becerileri azalıp zarar gördüğü saptandı. İnsanlar toplum içinde maske ile dolaştıkları için jest ve mimikleri deneyimleyemediler.

Buna karşı, pandemi sırasında doğan bebeklerin 1 yaşında emekleme olasılığının %91 ila %97,5 olduğu görüldü. Yani pandemi bebekleri evde daha çok kaldığından daha çabuk emekleyebiliyorlar. Gebelik süresi ve ailenin eğitim düzeyi dikkate alındığında da sonuçlar değişmedi.

Oslo Üniversitesi’nin bir araştırması da pandeminin dil gelişimi üzerine etkisi üzerine. Kapanma kısıtlaması, çocukların konuşma yetisini yavaşlattığı görüldü. Çalışmada özellikle 3 yaşındaki çocukların kelime dağarcığı üzerine duruldu. Dublin’de yürütülen çalışma, gözlem çalışması olduğu için sonuçlar kesin değil. Ayrıca yetiştirme ve çevrenin etkisinin etkisi tam olarak ortaya koyulması da çok zor. Fakat buna karşın pandeminin etkileri okul başlangıcına kadar takip edilmesinin önemli olduğu belirtiliyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak:

Social communication skill attainment in babies born during the COVID-19 pandemic: a birth cohort study, 19.09.2022, BMJ Jounals

Young children’s screen time during the first COVID-19 lockdown in 12 countries, 07.02.2022, Scientific Reports

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*