Paul Dirac Kimdir?

Paul Dirac Kimdir?

"Paul
Paul Dirac Richard Feynman ile birlikte

Paul Adrien Maurice Dirac 8 Ağustos 1902’de Bristol İngiltere’de doğdu. Babası geçimini Fransızca öğretmenliği yaparak sağlıyordu.Babasının otoriter tavırlarından dolayı çocukluğu pek iyi geçmedi. Önce Bishop İlkokuluna başladı. Ardından babasının da öğretmenlik yaptığı Merchant Venturers’ Teknik Kolejine devam etti. Daha sonra Bristol üniversitesi elektrik mühendisliğine başladı ve 1921’de mezun oldu.Ancak sonra asıl ilgisini çeken şeyin matematik olduğunu anladı ve 1923’te matematik yüksek lisansını tamamladı. St John’s College, Cambridge’de araştırma yapmak üzere burs aldı.Cambridge’de Ralp Fowler’ın yardımı ile o dönem genel görelelik ve yeni yeni başlayan kuantum fiziği ile ilgilenmeye başladı. 1926’da klasik mekanikte kullanılan Poisson parantezleri metodu ile kuantum mekaniği için Heisenberg tarafından önerilen matris mekaniği arasındaki benzerliği üzerine yaptığı yayınla Cambridge’de doktora ünvanını aldı.

1928’de ise Pauli’nin göreli olmayan spin sistemleri üzerine çalışmasına dayanarak, elektronun dalga fonksiyonu için göreli hareket denklemi olan Dirac denklemi’ni oluşturdu. Bu Dirac’ın elektronun antiparçacığı olan pozitronun varlığını öngörmesini sağladı (pozitron Carl Anderson tarafından 1932’de gözlemlendi). Kuantum elektrodinamiği terimini ilk kullanan kişi ve bu alanı kuran kişi olarak tarihe geçti.

1930’da basılan “Kuantum Mekaniğinin İlkeleri” kitabı bilim tarihinde önemli kitaplardan biridir. Bu kitapta Dirac Werner Heisenberg’in “Matrix Mekaniği”nde ve Erwin Schrödinger’in “Dalga Mekaniği”’nde yaptığı çalışmaları, ölçülebilir değerler ile fiziksel sistemin durumunu belirten vektörlerin Hilbert uzayına etki eden operatörleri ilişkilendirerek tek çatı altında topladı. Kitapta daha sonra evrenselleşecek olan bra-ket notasyonu ismi verilen notasyonu ve Dirac delta fonksiyonunu da ilk kez kullandı.

1931’de tek bir manyetik tek kutuplunun varlığının elektriksel yükün kuantizasyonunu açıklayacağını kanıtladı. Bu kanıt çok ilgi görse de bugüne kadar bir manyetik tekkutuplunun varlığına dair hiçbir bilgi edinilemedi.

1933’te Nobel fizik ödülünü Erwin Schrödinger ile paylaştı. 1937’de Eugene Wigner’ın kızkardeşi Margit ile evlendi.İçine kapanık bir kişiliği vardı.1946’da bir üniversite konferansında tanıştığı tam bir amerikalı şovmen ruhlu Richard Feynman’ın aksine oldukça sessiz bir adamdı.

1932’den 1969’a kadar Cambridge’de Matematik Lucasian Profesörlüğü ünvanını elinde tuttu.II. Dünya Savaşı sırasında gaz santrifujü kullanarak uranyum zenginleştirme üzerine teorik ve deneysel çalışmalar yürüttü. 1937’de Dirac büyük sayıları hipotezi üzerine kurulu kozmolojik modelini geliştirdi. 20 Ekim 1984’te yaşamını yitirdi.

Yazan: Buse Hatun ALDAĞ 

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

1 geri izleme / bildirim

  1. Paul Dirac ve Çalışmaları - Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*