Penguenler İlk Yumurtalarını Neden Terk Eder?

Penguenler İlk Yumurtalarını Neden Terk Eder?

Yeni Zelanda’da bulunan dik sorguçlu penguen türü (Eudyptes sclateri), ilk yumurtalarını terk edip, tüm ilgilerini ikinci yumurtalarına veriyor. Plos dergisinde yayımlanan makale bu sıra dışı davranışın nedenine açıklık getiriyor. 

Bu penguenler ilk yumurtalarını bırakıp, ikinci yumurtalarının üstüne kuluçkaya yatıyorlar. Yeni Zelanda’daki Otago Üniveristesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü çalışmaya göre, 2 yavruyu besleyemeyeceğini bilen penguenler, yumurtalardan birinin başarılı bir şekilde hayatta kalabilmesi için ikinci yumurtayı tercih ediyor.

Çalışmada 158 penguen kolonisinin yumurtaları kıyaslandı. Genellikle 5 gün ara ile bırakılan ilk ve ikinci yumurtaların boyutları arasında önemli derecede fark olduğu anlaşıldı. İkinci yumurta ilk yumurtadan %85 oranında daha büyük. Bu tüm kuş yumurtaları arasında en büyük fark olduğu tespit edildi. 

Araştırmada gözlemlenen penguenlerin %45 oranının ilk yumurta üstüne yapmadıkları, bırakıp gittikleri görüldü. Bu ilk yumurtaları genellikle kayalıkla ve eğimli yere bıraktıklarından, yumurtaların da düşme riski yüksek. Bilim insanları bu riski düşürmek için 14 yumurtanın etrafını taş ile çevirdiler. Fakat bu önlem de penguenlerin ilk yumurtaları ile ilgilenmelerine yetmedi. 

Araştırmada yapılan kan analizleri, bu penguenlerde ilginç bir özelliği daha ortaya çıkardı. Normalde üreme dönemlerinde erkek testesteron oranı dişilere kıyasla daha fazla olur. Fakat bu penguenlerin üreme döneminde erkeklerin testesteron seviyeleri daha düşük kalıyor. Bilim insanları, normalde üreme döneminde erkeklerin daha saldırgan olması beklenirken bu farktan dolayı bu penguenlerin erkekleri daha uysal oluyor. 

İzole yaşam alanları sebebiyle bu penguenler hakkında çok fazla araştırma bulunmuyor. Penguenler insan etkilerine karşı belli bir aşamada korunmayı başarabiliyorlarsa da, iklim değişikliği nesillerini tehdit etmeye devam ediyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*