Penis Solucanlarının 530 Milyon Yıllık Savunma Sistemi

Penis Solucanları 530 Milyon Yıl Önce Münzevi Yengeç Benzeri Savunma Sistemine Sahipti

Yarım milyar yıldan fazla bir süre önce, küçük penis solucanları, günümüzde münzevi yengeçlerinin yaptığı gibi salyangoz benzeri kabukları yakalayıp içinde yaşayarak kendilerini korumayı öğrenmişlerdi.

Münzevi yengeçler, dünyadaki sığ sularda yaşayan küçük kabuklulardır. Münzevi yengeçlerin bilimsel adı, yumuşak asimetrik bir karnı olan ve diğer yumuşakçaların boş kabuklarını işgal eden, on ayaklı kabuklulardan oluşan bir süper aileyi temsil eden Paguroidea’dır. Paguroidea’nın taksonomisi ayrıca hem kara hem de deniz türlerini temsil eden yedi alt aileye ayrılmıştır.

Münzevi Yengeç – Penis Solucanlarının 530 Milyon Yıllık Savunma Sistemi

Penis solucanları, münzevi (keşiş) yengeçleri bile var olmadan yüz milyonlarca yıl önce münzevi yengeçleri gibi yaşamaya başladı, bu da dünyanın en eski hayvan ekosistemlerinin ekolojik olarak önceden düşünülenden daha sofistike olduğunu düşündürüyor.

Priapulidler bazen etçil olan küçük, dişli deniz solucanlarıdır. Penis benzeri şekilleri nedeniyle halk dilinde “penis solucanları” olarak adlandırılan bu solucanlar, görünüşe göre 530 milyon yıl önce boş koni şeklindeki deniz kabuklarında yaşamaya başladılar. İngiltere Durham Üniversitesi’nden Martin Smith, bu, hayvanların kendilerini o zamanlar şaşırtıcı derecede gelişmiş yollarla yırtıcılardan koruduklarını ima ediyor.

Hyolith kabuğunun içinde yaşayan bir Eximipriapulus penis solucanının rekonstrüksiyonu/Prof Zhang Xiguang, Yunnan Üniversitesi

Önceki araştırmalar, gerçek çok hücreli hayvanların, kabaca yarım milyar yıl önce Kambriyen patlaması olarak bilinen bir olayda, muazzam evrimsel gelişmeler ve yaşam formlarının çeşitlenmesi yoluyla oldukça ani bir şekilde evrimleştiğini ileri sürmüştü. Yırtıcı hayvanların evrimi ve çeşitlenmesi bu olayı körüklemeye kesinlikle yardımcı olsa da, bilim adamları genel olarak yaşam formlarının günümüzde hayvanlar kadar ekolojik ve davranışsal olarak karmaşık hale gelmeye başlamadığına, birkaç yüz milyon yıl sonrasına kadar inandılar, diyor Smith.

Smith, “Bir kabuk kapmak, pekala uygun bir kabuk bulmam gerekiyor’ demek için davranışsal bir karmaşıklık düzeyi gerektirdiğini dile getiriyor. Ve bu olay oldukça karmaşık bir sinirsel işlem seviyesi gerektiriyor. 

Smith ve Yunnan Üniversitesi’ndeki meslektaşları, Çin’in güneyindeki Guanshan fosil yataklarından, sadece birkaç milimetre uzunluğunda “küçük ip parçaları gibi” yapılar içeren Kambriyen kayaları üzerinde gelişmiş mikroskobik görüntüleme yaptılar. Smith, Guanshan fosillerinin hem sert hem de yumuşak dokuyu koruduğunu ve bilim adamlarına Kambriyen döneminde yaşayan solucanların (dişler hariç tümü yumuşak doku) yaşamına ender bir bakış sağladığını söylüyor.

Araştırmacılar, soyu tükenmiş Eximipriapulus cinsindeki bir türü temsil ettiğinden şüphelendikleri Priapulida filumuna ait dört solucan örneği keşfettiler. Dikkat çekici bir şekilde, bu hayvanların dördü de uzun zaman önce soyu tükenmiş ve bugün hiçbir yakın akrabası olmayan yumuşakça benzeri bir hayvan olan hyolitlerin (Pedunculotheca cinsinin) konik kabuklarının içinde yuvalanmış olarak bulundu.

Günümüz priapulan solucanları keşişler gibi yaşamazlar, yırtıcılardan kumda veya yetersiz oksijenli suda saklanırlar. Ancak yeni keşfedilen fosilleşmiş solucanların dördü de, günümüzde keşiş yengeçlerinin yaptığı gibi, kafalarını boyutlarına uygun kabuklardan sarkıtıyordu. Bu, bu tür davranışların en eski kanıtıdır: keşiş yengeçleri, yaklaşık 170 milyon yıl öncesine kadar Mesozoyik deniz devrimi olarak adlandırılan daha sonraki bir evrimsel “patlamanın” ortasında bu tür bir yaşam tarzını benimsemedi.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here