Pfizer, COVID-19 Aşısının Güvenli Olduğunu ve 5-11 Yaş Arası Çocuklar İçin İyi Çalıştığını Söyledi

Daha düşük bir doz, çocuklarda ve genç yetişkinlerde tam dozun yaptığı kadar çok antikora neden oldu.

Bir hemşire Pfizer'in COVID-19 aşısını uygularken küçük bir kız annesiyle birlikte muayene odasında oturuyor
Dokuz yaşındaki Marisol Gerardo, Pfizer aşısının çocuklarda ne kadar iyi çalıştığını test etmek için bir klinik denemenin parçası olarak ikinci COVID-19 aşısını yaptırıyor. SHAWN ROCCO/DUKE SAĞLIK

İlkokul çağındaki çocuklar yakında bir COVID-19 aşısı alabilirler.

İlaç devi Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi ortağı BioNTech 20 Eylül’de mRNA aşılarının düşük dozunun çocuklar için güvenli olduğunu bildirdi.

Aşının koronavirüse karşı da koruduğuna dair ipuçları var. 5 ila 11 yaş arası çocuklara verilen 10 mikrogramlık iğneler, 12 yaş ve üzeri kişilere verilen dozun üçte biri kadardır. Ancak 21 gün arayla iki aşı yapıldıktan sonra, daha küçük çocuklar, iki tam doz verilen 16 ila 25 yaşındakilerin seviyelerine benzer düzeyde koruyucu antikorlar ürettiler. Bir haber bülteni aracılığıyla erken sonuçları paylaşan şirketler, virüsten enfeksiyon, hastaneye yatış veya ölüme karşı korunma hakkında herhangi bir veri bildirmedi.

Charlottesville’deki Virginia Üniversitesi’nde pediatrik bulaşıcı hastalıklar doktoru ve COVID-19 kliniğinin tıbbi direktörü Debbie-Ann Shirley, bu ön raporun umut verici olduğunu söylüyor. Aşının yan etkileri, çoğu “kısa, çabuk çözülen ve hafif” olan daha büyük çocuklarda görülenlere benzerdi.

Pfizer, aşının 5 ila 11 yaşındaki çocuklarda kullanılması için yakında ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden acil kullanım izni isteyeceğini belirtti. Hem FDA hem de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, aşının çocuklarda kullanımını hala incelemeli ve imzalamalıdır. Shirley, “Çocukların kollarına atabilmemiz için hâlâ birkaç adım uzaktayız” diyor.

Haber, çocuklar arasındaki COVID-19 vakalarının, pandemi başladığından bu yana, çoğunlukla delta varyantlı enfeksiyonlardan kaynaklanan en yüksek seviyelerinde kalmasıyla geliyor. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 Eylül’de sona eren haftada yaklaşık 226.000 çocuğa hastalık teşhisi kondu. COVID-19, enfekte olanların çoğu için hafif bir hastalık olarak kalırken, pandeminin başlangıcından bu yana, 4 Ağustos’tan bu yana ölen 100 çocuk da dahil olmak üzere toplam 516 çocuk COVID-19’dan öldü.

Yükselen Enfeksiyonlar

24 Haziran’da sona eren haftada 8.447 çocuk vakasına düştükten sonra, koronavirüs delta varyantı tarafından körüklenen bir yeniden canlanma yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocuklarda COVID-19 enfeksiyonları son haftalarda rekor seviyelere ulaştı ve 2 Eylül’de sona eren haftada 251.781 vaka ile zirveye ulaştı. Bu veriler 49 eyaletten (Nebraska, Haziran sonunda COVID-19 verilerini bildirmeyi durdurdu), New York City, Washington, DC, Porto Riko ve Guam’dan.

Çocuklarda bildirilen ABD COVID-19 vakaları, Nisan 2020–Eylül 2021

AAP, ÇOCUK HASTANELERİ DERNEĞİ – Pfizer, COVID-19 Aşısının Güvenli Olduğunu ve 5-11 Yaş Arası Çocuklar İçin İyi Çalıştığını Söyledi

Vakaların artmasıyla birlikte, COVID-19’lu çocukların hastaneye yatışları da fırladı ve bazı yerlerde pediatrik sağlık sistemlerini zorladı. Shirley, hastaneye kaldırılan ergenlerin çoğunun aşılanmaya uygun olmalarına rağmen aşısız olduğunu söylüyor. CDC verilerine göre, ulusal olarak, 12-17 yaşındakilerin yaklaşık yüzde 52’si en az bir doz COVID-19 aşısı almıştır.

Ayrıca endişe verici olan, doktorların artık bir COVID-19 enfeksiyonundan haftalar sonra ortaya çıkan inflamatuar bir durum olan MIS-C vakalarında bir artış görmesidir. İlk enfeksiyon hafif veya asemptomatik olsa bile, inflamatuar sendrom, sağlıklı çocuklarda organ yetmezliğine ve ölüme neden olabilir. UVA’da, “geçen hafta MIS-C vakalarında tam hedefte bir artış görmeye başladık” diyor Shirley.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here