Plasebo Etkisi Nedir?

Bedenimizin kendisini onarabilme, yenileme ve dışarıdan gelen tehditlere karşı koruyabilme yeteneğini birlikte keşfedelim:

Yaşam kalitemiz için, sağlıklı bir zihnin ve bedenin etkisi oldukça büyüktür. Öyle değil mi ?

Arkadaşlar toplanın şimdi hepimizi yakından ilgilendiren bir etkiden bahsedeceğim.

Bedenimizle ve içsel özümüzle o kadar kopuk yaşıyoruz ki, güncel olaylarla ve günün telaşıyla kendimizi o kadar ihmal ediyoruz ki dolayısıylada biriken tüm bu yıkıcı duygular bizlere çeşitli fiziksel ve zihinsel hastalıklar olarak geri dönüyor. Ta ki onunla doğru iletişime geçmeyi ve dengede tutmayı öğrenene kadar.

Sizce Bazı Hastalıklar Neden Kalıcı

Halk arasında şeker hapı olarak adlandırılan, latincede ‘ hoşnut etme ‘ anlamına gelen plasebo etkisi; farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın, pozitif telkine dayalı olumlu bir etki ortaya çıkarma halidir. Hatta ileri gidildiğinde, cerrahi girişimlerde bile plasebo etkisi sağlanabilir. Hasta gücünü tamamen verilen ilacın işe yarayacak olduğunu düşünmesinden alır. Bunun tam tersi durumuda söz konusudur. Bunada nosebo( zarar veren ) denir. Negatif beklentilerin kişiyi olumsuz etkilemesi durumudur. Asırlar boyunca plasebo etkisi, çeşitli insanlar tarafından ( bilim insanlarından tutun büyücülere ) kadarbilinçli ya da bilinçsiz kullanılıyordu. Bu bilgiler doğrultusunda kayda geçerek günümüze kadar ulaşmıştır.

1700’lü yıllardan itibaren tam olarak bu etki bilinsede ,1950’li yıllara kadar pek ciddiye alınmıyordu. Dönüm noktası ise, Henry Beecher’in kaleminden 1955 yılında yazılıp yayınlanan ” kuvvetli plasebo” adlı makalesiydi. Amerikalı anestezi uzmanı Henry ikinci dünya savaşı sırasında cephede cerrahlık yapıyordu. morfin stokları tükenince, ameliyat ettiği hastalara morfin yerine tuzlu su enjekte  cidi hastaları bu şekilde tedavi etmiştir.Modern tıp literatürüne ise 1875 yılında George Motherby ‘in “yeni tıp sözlüğü” adlı makalesiyle girmiş ilk plasebo testi ise 1801 yılında ingiliz doktor John Haygart tarafından yapılmış.

Tarihte diğer çalışmalardan biri ise; Harvart Üniversitesinde Ellen Langer isimli bir bilim insanının çalışmasıydı, huzur evinde yaşamakta olan bir grubun bir kaç hafta süresince gençliklerinde içinde bulunduğu ortamda geçmiş senelere ait giysiler, müzikler, yiyecekler kullanılmış. Üç hafta devam eden bir çalışmanın sonucunda, yaşlıların büyük bir kısmının daha genç bir görünüme kavuştuğu, kas kemik fizyolojisinde iyileşme sağlandığı kaydedilmiş. daha bunlar gibi bir çok çalışma mevcuttur. Günümüzde nöron görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ile plasebo bein aktivasyonu incelenebiliyor. Tıp dünyasının alternatif tedavi yöntemi olarak kabul edilmiş durumda. Güncel haberlerde ise plasebo Covid-19 aşısı konuşuluyor ve en basit örnek olarak parmağımızı kestiğimizde beynimiz gerekli salınımı yaparak hızla iyileştiriyor. Organlarımızı neden iyileştirip yenilemesin…

Şimdi soruyorum ?

Kemikleşmiş tüm yıkıcı duygulardan arınmayı,  iyileşmeyi,  yenilenmeyi mi tercih edersiniz?

Ki artık gücümüzü farkındayız.Yoksa umutsuzluğa kapılıp tüm bu olumsuz sürecin bizi yiyip bitirmesini mi ?

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here