Polimer Nedir ve Nerelerde Kullanılınır?

Özel bir makromolekül olarak da tanımlanabilecek polimerler; aynı tür ya da 2 veya daha fazla türde atomun birbirini tekrar etmesi ile oluşan moleküllerin yine kendini tekrar etmesi ile oluşan zincir yapılardır. Bu oluşan moleküllere ‘monomer’ denilmektedir. Polimerler için kısaca monomerlerin kendini tekrar ederek oluşturduğu uzun zincirler denilebilir. Polimerler doğal ve sentetik polimerler olmak üzere iki grupta incelenebilir.

Polimer Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Polimerlerin Kullanılmaya Başlanması ve Kullanım Amaçları

Biz her ne kadar farkında olmasak da gün içerisinde kullandığımız çoğu malzeme polimerlerden oluşmaktadır. Örneğin plastikler, yapıştırıcılar, boyalar, biyomedikal malzemeler polimerlerin çevremizdeki kullanım alanlarından bazılarıdır. Polimerler genellikle malzeme üretimi amaçlı kullanılmaktadır. Bu malzemenin kullanım alanına göre seçilecek polimer de kullanılacak alana uyumluluk sağlaması amacı ile değişiklik gösterir.

Doğal polimerler doğada organik olarak bulunan polimerlerdir. Bunlara örnek olarak kolojen, kitin, nişasta, selülöz, ipek ve polyesterler gösterilebilir.

Sentetik polimerler ise doğada bulunmayan ve insanların sentetik olarak ürettiği polimerlerdir. Sentetik polimerlerin ilk üretimi 1930 civarı olarak söylenebilir. Aslında 19. Yüzyılda keşfedilmeye başlanmış olan sentetik polimerlerin üretiminin 1930 yılları olmasının sebebi bu polimerlere ihtiyacın o dönemde, Dünya Savaşları sırasında doğmuş olmasıdır. İlk sentetik polimer selüloz nitrat idi. 1846’da Christian Frederick Schönbein tarafından keşfedilen selüloz nitrat, 1862’de Alexander Parkes tarafından kullanıma uygun olarak üretilmiştir. Selüloz nitrat dışında bakalit, selüloz asetat, rayon (selülozdan yapılan sentetik ipek) da sentetik polimerlere örnektir.

selüloz nitrat filtre kağıdı

Bunların dışında modern sentetik polimerler olarak bahsedebileceğimiz polimerler de mevcuttur. Bunlara PVC, endüstriyel sentetik kauçuk, otomobil lastiği yapımında kullanılan neopren örnek verilebilir.

Günümüzde Polimerlerin Yaygın Olarak Kullanıldığı Alanlar

Özellikle üretimlerinin maliyetinin düşük olması sebebi ile kullanılan polimerler, günümüzde ilaç üretimi, biyomedikal uygulamalar, inşaat sanayisi, uzay ve uçak sanayisi gibi alanlarda kullanılmaktadır.

kaplama malzemesi olarak kullanılabilen granül polietilen

İlaç sanayisinde polimerler taşıyıcı ve kaplama amaçlı kullanılmaktadır. Polimer sisteme yerleştirilen ilaç, belirli bir organa ulaştırılabilmekte ve düzenli ilaç salınımı sağlanabilmektedir. Bu alanda kullanılan polimerlern biyouyumlu olup vücüda zarar vermemesi ve çözünebilmesi çok önemlidir.

Kalp damar sistemleri, kalp cihazları, genel plastik cerrahi malzemeleri ve yara kaplama malzemesi üretmek için kullanılan polimerler, biyomedikal kullanıma örnektir. Bu alanda kullanılan polimerlerde de yine biyouyumluluk, esneklik ve dayanıklılık büyük önem taşır.

yumuşak doku olarak kullanılabilen poliüretan

İnşaat sanayisinde polimerler beton, çimento, dolgu ve yapıştırma malzemeleri üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca yalıtım malzemesi olarak da çeşitli polimerler inşaat sektöründe kullanılmaktadır.

yalıtım malzemesi olarak kullanılan köpük poliüretan

Uzay ve uçak sanayisinde kullanılan polimerler ise dayanıklı olmalarından dolayı tercih edilmektedir. Hava araçlarında kullanılan polimerler; uçakların tekerleklerinden, hava araçlarında kullanılan plastik malzemeye çeşitlilik göstermektedir.

Polimerlerin Geleceği

Üretimi maliyetsiz, dayanıklılık oranı yüksek, kolay şekil alabilen polimerler bu özelliklerinden dolayı malzeme üretimi için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Laboratuvar ortamında üretilebilmesi ise madencilikten daha kolay ve daha temiz bir seçenektir. Bütün bunlar göz önüne alındığında polimerler malzeme üretimi için daha uzun yıllar kullanılacak gibi görünmektedir.

Yazan: Elif IŞIK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here