Potansiyel Olarak Yaşanabilir Yeni Dünya

Sanatçının, Dünya büyüklüğündeki dış gezegen Wolf 1069 b'ye benzeyebilecek Dünya kütleli kayalık ötegezegen ( Kepler-1649c ) kavramı . Yeni keşfedilen Wolf 1069 b, yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunuyor ve en azından yıldızına bakan tarafı oldukça yaşanabilir olabilir. Görüntü NASA / Ames Araştırma Merkezi / Daniel Rutter aracılığıyla

Potansiyel Olarak Yaşanabilir Yeni Dünya

Yaşamı destekleyen Dünya’ya benzer yakın gezegenler var mı? Hala bilmiyoruz ama öğrenmeye bir adım daha yaklaştık. 3 Şubat 2023’te uluslararası bir araştırma ekibi, yıldızının yaşanabilir bölgesindeki yörüngede dönen Dünya boyutunda ve Dünya kütlesinde komşu bir ötegezegen keşfettiklerini duyurdu. Sadece 31 ışıkyılı uzaklıkta, galaktik açıdan hemen yan taraftarafımızda. Gezegen, Wolf 1069 b, bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor ve bilim adamları onun gelgitsel olarak yıldıza (aynı tarafın yıldıza baktığı yer) kilitlendiğini düşünüyor. Bununla birlikte, araştırmacılar, özellikle yıldıza bakan gündüz tarafında potansiyel olarak yaşanabilir olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, kırmızı cücelerin yörüngesinde dönen birçok gezegenin aksine, atmosferinin çoğunu korumuş olabileceğini söylüyorlar. Bunun nedeni, yıldızın birçok kırmızı cüceden daha az aktif olması, daha az yoğun radyasyon veya yıldız parlamaları olmasıdır. Gezegen hem boyut hem de kütle olarak Dünya’ya benzer. 1.26 +/- 0.21 Dünya kütlesine sahiptir ve tahmini yarıçapı 1.08 Dünya yarıçapıdır.

Wolf 1069 b: Dünya büyüklüğündeki ötegezegen yaşanabilir olabilir

Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden (MPIA) Diana Kossakowski, yeni gezegeni keşfeden gökbilimciler ekibine liderlik etti. Gökbilimciler gezegeni, CARMENES (Yakın kızılötesi ve optik Echelle Spektrografları ile Exoearths ile M cüceler için Calar Alto yüksek çözünürlüklü arama) programı için verileri analiz ederken buldular. İspanya’daki Calar Alto Gözlemevi verileri topladılar. Kossakowski’nin belirttiği gibi : Wolf 1069 yıldızının verilerini analiz ettiğimizde, kabaca Dünya kütlesine sahip bir gezegen gibi görünen net, düşük genlikli bir sinyal keşfettik. Dünya ile güneş arasındaki mesafenin 1/15’ine eşdeğer bir mesafede 15.6 gün içinde yıldızın yörüngesinde döner. Wolf 1069 b, Dünya’nın güneşten aldığı enerjinin yalnızca yaklaşık %65’ini yıldızından alır. Yıldızına çok yakın yörüngede döndüğü için bu garip gelebilir. Ancak yıldızı Wolf 1069 daha soğuktur ve güneşten daha az radyasyon yayar. Bu, kayalık bir gezegendeki sıcaklıkların sıvı suya izin verebileceği yaşanabilir bölgenin yıldıza kendi güneşimizin etrafındaki yaşanabilir bölgeden daha yakın olduğu anlamına gelir. Kossakowski şunları söyledi: Sonuç olarak, sözde yaşanabilir bölge içe doğru kayar. Bu nedenle, Wolf 1069 gibi kırmızı cüce yıldızların etrafındaki gezegenler, Dünya’nın güneşe olduğundan çok daha yakın olsalar bile yaşanabilir olabilir. CARMENES, bu tür gezegenleri tespit etme yeteneğine sahiptir. Heidelberg Üniversitesi’nden ortak yazar Jonas Kemmer şunları ekledi: CARMENES cihazı, tam da mümkün olduğu kadar çok potansiyel olarak yaşanabilir dünyayı keşfetmeyi kolaylaştırmak amacıyla inşa edildi.

Wolf 1069 b gerçekten yaşanabilir mi?

Yani Wolf 1069 b, boyut ve kütle olarak Dünya’ya benziyor ve yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunuyor. Peki ne kadar yaşanabilir? Kesin olarak bilmiyoruz ama ipuçları var. Gökbilimciler, gelgitsel olarak kilitlenmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyorlar, bu da yıldızına her zaman aynı tarafın baktığı anlamına geliyor. Bu tıpkı Ay’ın her zaman Dünya’ya bakan yüzünün aynı olması gibi. Bunun nedeni, gezegenin ekseninin bir dönüşünün gezegenin yıldızının etrafında bir dönüşünü tamamlamasıyla aynı süreyi almasıdır. Bu nedenle gezegenin bir tarafı daima gün ışığı alırken, diğer tarafı daima karanlıktır. Bu nedenle, yaşanabilir koşullar öncelikle gezegenin gündüz tarafındaki sınırlı bir alanla sınırlıdır. Ama yine de var olabilirler. Gökbilimciler ayrıca Wolf 1069 b’nin ortalama sıcaklığını -9 derece Fahrenheit (-23 C) olarak hesaplarlar. Ancak bu, gezegenin atmosferi olmadan çıplak olması durumunda geçerlidir. Araştırmacılar, Dünya benzeri bir atmosfere sahipse, ortalama sıcaklığın 55 F’ye (13 C) kadar çıkabileceğini söylüyor. Bu senaryoda, su gezegenin gündüz tarafında geniş bir alanda sıvı halde kalabilir. Bu atmosfer, tıpkı Dünya atmosferinin yaptığı gibi, yıldızın radyasyonuna karşı korunmaya da yardımcı olmalıdır. Gezegenin, muhtemelen Dünya’nınkinden biraz daha zayıf olmasına rağmen, bir manyetik alanı da olabilir. Wolf 1069, çoğu kırmızı cüce yıldız kadar enerjik görünmüyor. Gezegene daha az radyasyon çarptığı için bu, Wolf 1069 b’de yaşam olasılığı için oldukça verimli kılıyor.

Şimdiye kadarki en iyi yaşanabilir ötegezegen adayları

Wolf 1069 b, yaşanabilir olabilecek yakınlardaki tek Dünya kütleli ötegezegen değil. Yıldızının yaşanabilir bölgesinde bilinen en yakın 6. gezegendir.

Proxima Centauri b (4,3 ışık yılı), GJ 1061 d (12 ışık yılı), Teegarden Yıldızı b ve c (12,5 ışık yılı) ve GJ 1002 b ve c’den (16 ışık yılı) sonra 6. sıradadır.

TRAPPIST-1e bir diğeridir. 40 ışıkyılı uzaklıkta, TRAPPIST-1’in yörüngesinde dönen Dünya boyutunda yedinci gezegenden biridir. TRAPPIST-1 e dahil olmak üzere bu gezegenlerden üçü yaşanabilir bölgede. TRAPPIST-1 e, potansiyel olarak hepsinden en yaşanabilir olanı olabilir. Yoğunluğu Dünya’nınkine benzerdir ve bilim adamları, yüzeyinde muhtemelen su olması muhtemel olduğunu düşünüyorlar.

Bunlar, potansiyel olarak yaşanabilir dış gezegenler açısından gelecekteki ek gözlemler için en iyi hedeflerden bazılarıdır. Bunun bir nedeni, özelliklerinin ilgi çekici olması, aynı zamanda nispeten yakın olmaları ve bu nedenle incelenmesinin daha kolay olmasıdır. Bununla birlikte, eğer varsa, herhangi bir biyo-imzayı tespit edebilmemiz için birkaç yıl daha geçmesi gerekebilir. Kossakowski’nin belirttiği gibi: Bunun için muhtemelen bir 10 yıl daha beklememiz gerekecek. Çok önemli olmasına rağmen, tesislerimizi potansiyel olarak yaşanabilir en yakın dünyaların çoğunun yalnızca RV yöntemiyle tespit edildiğini göz önünde bulundurarak geliştiriyoruz.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak

Yakınlardaki Dünya büyüklüğündeki ötegezegen yaşanabilir olabilir. EarthSky, 16 Şubat 2023.

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*