Prof. Dr. Rasim Adasal Kimdir?

Prof. Dr. Rasim Adasal Kimdir?

1902 yılında Girit’in Kandiya kentinde doğdu. İlkokulu bitirip ardından I. Dünya Savaşı daha başlamadan ailesi tarafından İstanbul’a gönderildi. 1920 yılında Vefa Lisesini bitirip İstanbul Tıp Fakültesine girdi. Askeri tıp öğrencisi olarak öğrenimine devam etti. 1925’te teğmen hekim rütbesiyle mezun oldu. 1926’da İstanbul Gülhane Askeri Tıp Akademisinde ruh ve sinir hastalıkları asistanı ve başasistanı olarak çalıştı. 1932 yılında doçent oldu.

Prof. Dr. Rasim Adasal Kimdir?

İstanbul’da bulunduğu yıllarda İstanbul Üniversitesi Psikoloji ve Felsefe bölümlerini bitirdi. 1936-1938 yılları arasında Paris Tıp Fakültesinin Nöroloji ve Psikiyatri kliniklerinde yabancı asistan olarak çalıştı. 1943’te Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Nöropsikiyatri Kliniği profesör yardımcılığına seçildi; bir zaman sonra profesör ünvanı ile bu kliniğin direktörlüğüne seçildi. Bir senenin ardından, GATA ile birlikte çalışan Ankara Tıp Fakültesi Psikiyatri direktörlüğüne seçildi. Gülhane ile Ankara Tıp Fakültesi birbirlerinden ayrı çalışmaya başladığında Adasal’ın seçimi fakülte oldu ve emekliliğine kadar fakültede görevine devam etti.1972 yılında emekli oldu.1982 yılında İzmir’de vefat etti.

Türkiye’de modern psikiyatrinin kurucularından biri olan Adasal, Sinir ve Ruh Hekimleri Derneğini kurmuştur. 1964’de yayımladığı Medikal Psikoloji isimli kitabı, Paris Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği profesörlerinden J. Deloy ve Pichot’un Tıp Öğrencileri İçin Psikoloji adlı eserinde “Avrupa’daki ilk gerçek medikal psikoloji kitabı” olarak bahsedilmiştir.

Bazı eserleri;
Sara Sendromu,
Çocuğun Ruh Sağlığı,
Ruh Hastalıkları,
Medikal Psikoloji,
Ruh Hastalıkları,
Cinsiyet, Aşk ve Evlilik,
Yeryüzü Tanrıları, Liderler, Komutanlar, Kahramanlar Psikolojisi,
Psikozlar ve Nevrozlar’dır.

Yazan: Gözde ADIYAMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*