Psikedelik Deneyim ve Psikedelik İlaçlar

Psikedelik (Psychedelic) deneyim bilincin geçici olarak değişmesi durumudur. Vücuda dışarıdan psikedelik ilaçlar aldığında, beyinde serotonin reseptörünü aktivite ederek çeşitli bilinç bulanıklıklarına ve halüsinojenik tepkilere sebep olur.

Yaygın psikedelik maddeler, belirli bitkilerden (kaktüs, sarmaşık, tahıl…) ve mantarlardan doğal ya da sentetik olarak elde edilir. Düşüncede, algıda ve duygu durumunda değişiklikler meydana getirir. En yaygın psikedelik deneyimsel fenomen görsel algılamadaki – çevrede dalgalanmalar- değişimlerdir. Bu değişimleri daha net bir biçimde canlandırabilmek adına psikedelik deneyim gerçekleştirenlerin rapor edilmiş deneyimlere bakalım.

Hastane ortamında yüksek dozda Psikedelik bir madde olan “DMT” kullandırılmış bir deneğin “DMT” etkisinden sonra deneyimi üzerine anlattıkları:

“…işte burada Psikedelik sersemleme başladı. Öldüğümü sandım. Beyaz bulutları gördüm. Uyanış, bembeyaz pamuk gibi bulutlar, tanrılar, melekler gördüm. Ölüyor olduğumu düşündüm. Ama Sindy (insan isimi) ve Rick’e (insan isimi) şöyle bir baktığımda her ikisi de sakin sakin beni izliyorlardı. “iyi haber, bedenim gayet iyi görünüyor” diye düşündüm. Doğuyor muydum ya da henüz gerçekleşmemiş ölümü mü deneyimliyordum anlayamadım… Çünkü biliyordum ki, bu gibi durumlarda zaman un ufak olur, zaman doğrusalının hiçbir anlamı kalmaz. Zamanın çöktüğü ilahi makamdır burası. İnsaniyetime ait tüm tabakalar gittikçe soyulup, dökülüyor. Nihayet, sonunda, nerdeyse son tabakada, bu tabakanın ne olduğunu tarif bile edemem ama sanki seni insan olarak tanımlayan bu son tabaka ve puf… O da gitti. Artık bir insan değilsin, aslında artık tanımlayabileceğin hiçbir şey değilsin zaman kavramı yok, kafam çok karışmıştı. Çok korktum, hayatım boyunca bu kadar korkmamıştım. Bedenimden kovulmuştum.”
“…burası tüm gerçekliğin açığa çıktığı öz nokta. Anlamların oluştuğu, sembollerin aktığı, sarmaş dolaş olduğu nokta. Her bir dildeki her bir sembol ya da harf bu noktadan çıkıyordu. Etrafıma bakındım ve anlayabilmek için her şeyi içime çekmeye çalıştım. Ama her yerde daha önce görmediğim makinalar ve yapılar vardı ne olduklarını hiç bilmiyordum. Bilgisayar laboratuvarındaki bir mağara adamı gibiydim hiçbir fikrim yoktu, ama buranın çok ileri bir medeniyet olduğunun bilincindeydim. Ne tür bir yaşam biçimiyse; bizim dünyada bildiğimizden çok daha ileriydiler.”

Psikedelik maddeler kullananların benzer şeylere vurgu yaptığı gözlemlenmektedir. Benlikte parçalanma, zaman ve mekân algısının değişimi veya yok olması, çevreyle bütünleşme hissiyatı, geçmiş olayları yeniden görmek… psikedelik maddeleri bu gibi etkilerini mistik/dini sebeplere bağlayarak daha spiritüalist yaklaşım sergileyenler vardır. Bilimin bu maddeleri tam anlamıyla anlayabildiğini söyleyemesek de spiritüalist bir yaklaşımdan kaçınmak için yeterli bulgusu olduğunu söylemekte fayda vardır.

Bilim Psikedelikler İçin Ne Diyor?

“Beyinde ön korteks deki hücrelerde bulunan serotonin 2A reseptörüne (5-HT 2A reseptörüne) bağlanmış olan psikedelik bir madde-LSD- görüntüsüdür”

Beyinde ön korteks deki hücrelerde bulunan serotonin 2A reseptörü (5-HT 2A reseptörü) çevredeki gerçekliği görmemize ve kavramamıza yarayan sinirsel hesaplamalarda bulunuyor. Serotonin bir nörotransmitterdür ( Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka tür bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter veya nörotransmiter denir.). Algı, duygular, iştah ve uyku gibi durumlar, serotonin 2A reseptörünün (5-HT 2A ) iniş ve çıkışından etkilenmektedir.

Psikedelik maddelerin kimyasal yapıları sebebiyle serotonin reseptörlerinin faaliyetlerini aşırı derecede uyarır. Algı ile hayal arasındaki sınır kaybolur. Kullananlar gerçekte var olmayan şeyleri görmeye başlarlar. Beyin kendi içinde ( bilinçaltında) deneyimlediği görüntüleri meydana döker. Psikedelik maddeler kişiliğin farklı düzeylerdeki derinliklerinden gelen bilinçaltı olguları hareketlendiren, zihin süreci katalizörü (Bir kimyasal tepkimenin aktivasyon enerjisini düşürerek tepkime hızını artıran ve tepkime sonrasında kimyasal yapısında bir değişiklik meydana gelmeyen maddelerdir.) olduğu savunulabilir. Bu bağlamda Psikedelik maddelerin kişilik tanımları için rakipsiz bir araç olabileceği düşünülmektedir.

Uyarı: Bu yazı psikedelik maddeleri özendirmek amacıyla yazılmamıştır. psikedelik deneyim ve psikedelik maddeler bağlamında daha spesifik bir alana yönelmektedir. psikedelik maddelerin vücuda zararlı olup olmadığı kesin değildir ve bu yazının konusu kapsamında olmadığı için bahsedilmemiştir. psikedelik madde kullanma niyetinde iseniz ilk olarak yasak maddeler olduğunu söylemek isterim, ikinci olarak ise zararlı olup olamadığı konusunda daha kapsamlı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Yazan: Rana CAN

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Kaynak*****

Kaynak******

Kaynak*******

Kaynak********

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here