Pumaların Avlanma Bahçeleri Var

Pumaların Avlanma Bahçeleri Var

Landscape Ecology’de yayımlanan makaleye göre; pumalar otçul hayvanları çekmek için, öldürdükleri hayvanlar ile toprağı gübreleyerek toprak kalitesini artırıp avlanma bahçeleri oluşturuyor.

Pumaların Avlanma Bahçeleri Var

Çürüyen avlar, toprak ve bitkilerin kimyasal yapısını iyileştirerek yüksek seviyede nitrojen, karbon ve diğer değerli elementleri açığa çıkarıyor. Bu bölgede bitkilerin gelişmesi, bu bitkiler ile beslenmeyi seven geyik gibi toynaklı hayvanları kendisine çekiyor. Pumalar da belli bölgelerde avlandıklarından dolayı kendilerine bu yöntem ile “avlanma bahçeleri” oluşturuyorlar.

Bilim insanları ortalama 9 yıl yaşayan bir pumanın yılda 100 bin kilogramdan fazla avı çürütmeye bırakabileceğini belirtiyorlar. Bu da besin bakımından zengin yaklaşık 480 avlanma bahçesi oluşturabileceği anlamına geliyor.

Araştırmada; ABD’deki doğal ortamlarında yaşayan pumaların avlanma bölgeleri, boyunlarına GPS cihazı takılarak tespit edilmiş ve bölgedeki toprak verimliliği analiz edilmiş. Bölgeden alınan örneklerde yüksek besin değerleri olduğu ortaya çıkmış. Ayrıca pumalar yaşadıkları habitatın yalnız %4’üne yoğunlaştığı ortaya çıkmış. Dolaysıyla bu araştırma ile, pumalar yaşadıkları ekosistemin önemli bir parçası olduğu ortaya çıkıyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Puma’s Secret Garden: Study Reveals Sly Strategy of Nurturing Nature To Lure Prey, 08.04.2023, SciTechDaily

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*