Rachel Carson Kimdir?

Rachel Carson Kimdir?

27 Mayıs 1907 yılında Springdale, Pensilvanya’da Bir çiftlikte hayata gözlerini açan Rachel Carson
Robert ve Maria  McLean Carson çiftinin 3 çocuğundan en küçüğüdür. Annesi ona doğa sevgisini öğretmiştir geliştirmiştir. Rachel Carson 10 yaşına bastığında çocuk dergilerinde yayınlanmış bi yazar olmustur. Pennsylvania College for Women’a katılım sağlamış ve 1929′ yılında Magna Cum Laude’den başarıyla mezun olmuştur.  Bunlardan sonra Oşinografi enstitüsünde eğitim hayatına devam etmiştir. Daha sonraları Woods Hole, Massachusetts’te ve 1932’de zooloji Alanında Johns Hopkins Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesi almıştır.  Ailesinin durumu yüzünden doktora yapmaktan vazgeçmek zorunda kalıp, iki yetim yeğenine ve annesine destek olmuştur.

Rachel Carson Kamu hizmeti sınavına katılmıştır ve  tüm adaylarını geçerek geride bırakarak 1936 yılında ABD balıkçılık bürosu tarafından  işe alınmıştır ve işe alınan ikinci kadın olmayı başarmıştır.  15 yıl süre içerisinde halka yönelik broşürler ve diğer materyaller yazdı ve 15 yılını bu şekilde orada geçirdi daha sonra  ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisinin Tüm yayınlarının yönetmenliğine terfi etmiştir.

Rachel Carson ve Sessiz Bahar - Seferi Keçi

Su yaşamıyla ilgili bir sürü popüler olan kitap yazmıştır ve biri New Yorker’da tefrika edilmiştir ve dünya çapında büyük satışlar yapmıştır.
Ulusal Bilim yazımı ödülünü, Ulusal Kitap Ödülünü ve Guggenheim bursunu kazanmıştır. Kitabın satışlarıyla birlikte 1953 yılında yazmaya daha çok odaklanmak amacı ile Southport Island, Main’e taşınmasını sağlamıştır. 1955 yılında başka popüler satıcı olan Denizin Kenarı’nı yayınladı. Daha sonraları Rachel Carson, Dorothy Freeman ile evlenerek dünya evine girdi.

1957 yılının başlarında bir yeğeni hayatına gözlerini yummuştu,  yeğeni öldükten sonra bir çocuk evlat edinmiş ve  yaşlanan annesine bakabilmek için Silver Spring, Maryland’e taşınmıştır.  Duxbury, Massachusetts’teki bir arkadaşının pestisit püskürtmesi sonucunda kuşları hayatını kaybetmiştir ve bununla ilgili yazdığı mektubu Rachel Carson Sessiz Bahar’ı yazma ilhami vermiştir. Kitap öncelik olarak pestisitlerin ekosistemler üzerindeki etkilerine odaklanmıştir ancak dört bölüm kanser de dahil olmak üzere insanlar üzerindeki kötü etkilerini ve insanların üzerindeki etkilerinin detaylarını anlatmaktadır. Ve Kimya endüstrisini yanlış bilgi yaymakla ve komu görevlilerini endüstrisinin  iddialarını eleştirmeden kabul etmekle suçlamıştır.

Kimya şirketleri Rachel Carson’u Komünist ya da hislerik bir kadın olarak suçlamaya çalıştı.  Neredeyse çoğu reklamları 3 Nisan  1963 yılında “Rachel Carson’un Sessiz baharı” başlıklı CBS Reports TV özel programında yer aldı. Yine de yaklaşık 15 milyon izleyici seyretti ve bu Rachel Carson’un  araştırmasını doğrulayan Başkan John F. Kennedy’nin Bilim danışma Komitesi Raporu ile Birleştiğinde  pestisitlerin önemli bir kamusal sorun haline getirmiştir ve <span;>Rachel Carson Ulusal Audubon Topluluğu ve Amerikan coğrafya Derneği’nden madalyalar aldı ve Amerikan sanat ve edebiyat  Akademisi’ne girmiştir.

Ciddi şekilde Göğüs kanseri hastası olan Rachel Carson kitabının yayınlanmasından iki yıl sonra hayatına gözlerini  kapatmış ve 1980 yılında ölümünden sonra  başkanlık özgürlük Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Evleri Ulusal tarihi simge yapısı olarak kabul edilmiştir ve çeşitli ödüller onun adını taşımaktadır.

Yazan: Sude MANAV

Kaynak

Rachel Carson, National Women’s History Museum (2015)

Rachel Carson, Britannica (2023)

YouTube Kanalımız

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*