Richard Dawkins Kimdir?

Clinton Richard Dawkins 26 Mart 1941’de Nairobi Kenya’da doğdu. Aslen İngiliz olan Dawkins Oxford yakınlarında bulunan Over Norten Park çiftliğinde büyüdü.

1954-1959 yıllarında Oundle lisesini bitirdi.

1962 yılında Balliol Kolejinde zooloji eğitimini tamamlayıp mezun oldu. Hemen ardından 1966 yılında doktorasını tamamladı.

1967-1969 yıllarında Kaliforniya Üniversitesinde, 1970 yılında ise Oxford üniversitesinde çalışmaya başladı.

Yaratılışçı inanışlara karşı çıkması ile bilinen Dawkins ateist ve hümanisttir. British Humanist Association’da başkan yardımcılığı yapmaktadır.

2006’da yayımladığı The God Delusion (Tanrı Yanılgısı) adlı kitabında geleneksel görüşler ve tanrının varlığı hakkındaki görüşleri bulunmaktadır. Popüler bilime oldukça katkısı bulunan Dawkins’in 31 dile çevrilmiş kitapları televizyon ve radyo programları bulunmaktadır.

1976 yılında yayımlanan Gen Bencildir kitabında doğal seçilimin türler değil genler düzeyinde incelenmesi gerektiğini savunmuştur. Ayrıca bu kitabında mem kavramını ortaya atmıştır ve memetik olarak bilinen bilim dalının kurucusu olmuştur.

Etolog, evrimsel Biyolog ve yazar olan Dawkins’in bazı eserleri şunlardır: Genişletilmiş Fenotip, Kör saatçi, Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak, Cennetten Akan Irmak, Tanrı Yanılgısı en ünlü eserlerinden birkaçıdır. Özellikle Kör Saatçi kitabında gözün evrimini örnek göstererek evrim sürecinin tıpkı kör bir saatçi gibi çalıştığını söyler.

1989 yılında Londra Zooloji Topluluğu Gümüş Madalyası, 1990 Michael Faraday Ödülü, 2001 Kistler gibi pek çok ödülü bulunmaktadır.

Ayrıca Türkiye’de dava konusu olmuş Tanrı Yanılgısı kitabı yayımlanan Kuzey Yayınları’nın sahibi Erol Karaaslan, halkı kin ve düşmanlığa tahrik iddiasıyla dava edilmiş ancak kitap yasaklamanın düşünce özgürlüğünü sınırlayıcı olduğu gerekçesi ile Karaaslan’ın beraatine karar verilmiştir.

Yazan: Buse Hatun ALDAĞ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here