Rick and Morty Gerçek Olabilir mi?

Son zamanlar severek takip ettiğimiz animasyon bilim kurgu dizisi Rick and Morty 5. Sezon ile izleyiciler karşısında. Çılgın Fizikçi Rick Sanchez ile torunu Morty Smith’in maceralarını konu alan animasyon dizisi, bilim severlerin gözdesi durumunda. Peki Rick and Morty’de yaşanan olayların ne kadar gerçekçi, ne kadarı imkansız. Ona bakalım.

Portal Tabancası

Kim istemez ki istediği yere anında geçit açacak bir portal tabacasını. Bu teknoloji ile ilgili çok fazla bir bilgi olmasada, solucan deliklerinden esinlenilmiş olmalı. Solucan deliği kısaca anlatmak gerekirse uzayı bükerek evrende iki nokta arasında kestirme kısa yol oluşturan yapılardır. Diğer ismiyle Einstein–Rosen köprüsü, teorik olarak mümkünse de, onu oluşturmak için inanılmaz bir karanlık enerji gereklidir. Maalesef günümüzde bildiklerimiz ile, gerekli bu karanlık enerjiyi, küçük bir tabancaya sığdırmak mümkün olmadığından, şimdilik portal tabancası imkansız görünüyor. 

Paralel Evrenler

Hemen hemen her bölümde kahramanlarımızın benzerlerinin de olduğu evrenlere yolculuk yapıyorlar. Paralel evrenler teorisi her ne kadar bilimsel çerçeve içerisinde olsada seyahat etmeyi bırakın, onları gözlemlemek bile imkansızdır. Evrenin genişlemesi ve kuantum alan teorileri ile desteklenen paralel evrenler teorisine göre, sınırsız evrenler ve bu evrenlerde sınırsız kombinasyonlarımızın bulunuyor olması teorik olarak mümkündür. Hatta Cronenberg halinizin olduğu evren bile. 

Küçülmeler

Bir bölümde Rick bir hastayı iyileştirmek için Morty’i küçülterek hastanın içine enjekte etmiştir. Daha önce inşa edilmiş anatomi parkında yolculuk yapan Morty, sorunu aramaya çalışırken çeşitli mikrop ve virüslerle karşılaşır. Burada iki duruma bakacağız.

İlki küçülmesi. Bu fiziksel olarak imkansız. Çünkü bir nesneyi orantısal olarak bu şekilde küçültmek için atomları da küçültmek gerekir. Bu da fiziksel olarak mümkün değildir. Ama “kara delikte yıldızlar içine çökerek küçülüyor” derseniz, cevap sorunun içinde. Atomlar arası boşluk küçülürse madde, hatta uzay bozulur. Her ne kadar nanoteknoloji ile minik şehirler kurmak mümkün olsa da, küçülüp içinde gezmek mümkün değildir.

İkincisi ise karşılaştıkları mikroplar, tüberküloz mikrobu ve hepatit b virüsü, insanları 3’te birinde görülmekte. Fakat bunlar genelikle asemptomatik halde ya da inaktif taşıyıcıdır.  

Evrenler Yaratmak

2. Sezon 6. Bölümde arabası bozulan Rick, yine küçülerek aküsünün içine girer. Aküsünün içinde kendi hizmeti için yaratığı bir evren olduğunu görürüz. Peki bu mümkün mü? Hem evet, hem hayır. Evet bir evren yaratmak mümkün. Hayır bu evreni dizayn etmek imkansız. Fizikçiler laboratuvarlarda evrenler yaratabildiğini, fakat bu evrene hiç bir şekile müdahale edemediklerini biliyoruz. Bu yüzden bize enerji üretmesi için “ekstra adımları olan bir kölelik”  evreni inşa etmemiz mümkün değil.

Turşuya Dönüşmek

3. Sezon 3. Bölümde  kendisini turşuya dönüştüren Rick hareket etmek için bir hamam böceğini kullanır. Baştan söyleyelim kendimizi biraz önce bahsettiğim nedenlerden dolayı bile turşuya dönüştüremeyiz. Fakat ilginç olan şu, hamam böceklerinin beyinleri yoktur. Bunun yerine hareketi sağlayan sinir ağları vardır. Bu yüzden bu ağları uyararak, gerçekten bir hamam böceğini hareket ettirebilirsiniz. 

Alternatif Yaşamlar

Rick and Morty’de alternatif yaşamlar denilince aklımıza ilk olarak, Promethean Bulutsusu’nda yaşayan gaz varlıkları gelir. Her ne kadar dünya dışı yaşam arayışında bildiğimiz tek yaşam formu olan karbon temelli yaşam arıyor olsak da, evrende oluşmuş yaşamlar illa ki karbon temelli olmak zorunda değil.

Örneği Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’da yaşam olabilir. Hem de bizden çok ama çok farklı bir yaşam. Bizde nasıl sudan okyanuslar varsa, orda da Metan okyanusları bulunuyor. Atmosferi tıpkı Dünya’daki gibi azotla dolu, fakat oksijeni hiç yok. Oksijen yerine hidrojen tüketen, karbondioksit yerine metan üreten, enerji kaynağı olarak şeker yerine asetilen kullanan canlılar olabilir. Burada evrimleşen bir canlı türü varsa, bizden çok farklı olacağı kesin.

Hızlı Klonlama 

1996 yılında ilk memeli klonlaması yapılmıştı. Dünyanın en ünlü koyunu olan klon Dolly ağırlaşan akciğer kanserinden dolayı 6 yaşında öldü. Daha sonraları şebek, kedi, köpek ve at gibi bir çok memeli de klonlandı. Hatta illegal yollarla gizli şekilde insan dahi klonlandı. Yani klonlama mümkün olduğunu biliyoruz. Fakat bu klonlar normal şekillerde büyüyorlar. Oysa dizide Rick klon ürettiğinde bunu istediği yaşta yapabiliyor. İşte ne yazık ki canlıları klonlayabiliyorsak da onları istediğimiz yaştaki halinde üretemeyiz.

Anıları Silmek

Türkçeye Sil Baştan olarak uyarlanan filmin de konusu olan hafıza silme olayı bazılarımız için gerçek bir ihtiyaç olabilir. Bu ne imkansız ne de değil arasında. Hatıraların, kurulan nöronlar ile gerçekleştiğini biliyoruz. Bu nöronlarda hasar oluştuğunda hafızanın silindiğini de biliyoruz. Bu yüzden bu nöronları tespit edip zarar vermeden etkisiz hale getirebilirsek o hatıraları silebiliriz. Teknik olarak mümkünsede pratikte çok zor. 

Parazitler

2. Sezon 4. Bölüm ailenin içine sızan uzaylı parazitler, aile bireylerin beynini manipüle ederek onlara yalancı anılar yaratır. Unicorndan, kaleme kadar değişik formlarda görünen bu parazitler, o kadar sağlam anılar oluşturur ki, onların gerçek olmadıklarından şüphelenmek neredeyse imkansızdır. 

Peki parazitler beynimizi manipüle edebilir mi? Bu kadar abartılı olmasa da aslında evet, örneğin; Kordiseps mantarlar kendisini yiyen karıncaların beynini ele geçirir. Onları koloniden uzaklaştırıp kendisinin üremesi ve büyümesi için konak olarak kullanır.

Diğer bir örekse kendi içerisine lavralamış yaban arısı için ağ ören örümceklerdir. Yavrular örümceğin içinde büyür ve çıktığında besini hazırdır.

Diğer bir örnekse bizi ilgilendirmekte. Her 3 kişinin 1’inde bulunan Toxoplasma gondii paraziti cinsel faliyetleriniz dahil davranışlarınızı değiştiriyor olabilir. Testesteron seviyesi ve zamanını değiştirerek sizi sadomazoşizm gibi cinsel fantezilere eğilimi yapıyor olabilir. Bu ve bir çok örnekten anladığımız üzere evet parazitler beynimizi manipüle edebilir.

Değinmediğimiz diğer bilimsel Rick and Morty olaylarını da siz yorum olarak yazabilirsiniz. Severek izlediğimiz Rick and Morty’i ixlemenizi şiddetle öneriyoruz.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here