Rusya’dan Apollo Soruşturması: Aya Ayak Basıldı mı? Basılmadı mı?

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos Direktörü Dmitry Rogozin twitter hesabından Amerika’nın Ay’a gidip gidilmediğini doğrulayacağını açıkladı. Sovyetler Birliği Apollo görevlerinin büyük bir kurmaca olduğunu savunuyor. Üzerinden 52 yıl geçmesine rağmen ABD’nin aya ayak basıp basmadığı bazı kesimler için hala büyük bir soru işareti, bu konuda ilk ciddi çalışma Rusya’dan gelecek.

Rusya’dan Apollo Soruşturması: Aya Ayak Basıldı mı? Basılmadı mı?

Amerika’nın ilk aya gitme fikri aslında o dönem Sovyetler Birliği ile girdiği uzay yarışından doğdu. Sovyetler Birliği’nin uzaya ilk araç gönderen devlet olması Amerika’yı bir hayli rahatsız etmişti.

Rusya’dan Apollo Soruşturması: Aya Ayak Basıldı mı? Basılmadı mı?

İlk olarak 52 yıl önce NASA tarafında gerçekleştirilen ay görevi hakkında çok sayıda iddia ortaya atılmıştı. Dönemin ABD başkanı Kennedy Neil Armstrong aya ayak bastığının açıklanmasından sonra  çok çeşitli söylentiler ortaya atıldı. Kamera görüntülerinin nasıl çekildiği, bayrağın dalgalanma konusu, Van allen kuşağından (güneşten ve diğer yıldızlardan yayılan zararlı ışınlara karşı kalkan işlevi gören tabaka) astronotların geçemeyeceği, gibi gibi bir çok iddia

Amerika’nın bu uzay uçuşunda astronotlar Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins görev almıştı. Görevin üç üyeside sekiz gün uzayda kaldıktan sonra Dünya’ya döndüler. Kennedy uzay merkezinden Saturn V tarafından Apollo 11 NASA’nın Apollo projesinin beşinci insanlı uçuşuydu.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here