Saç Dökülmesine Yeni Çözüm

Saç Dökülmesine Yeni Çözüm

Araştırmacılar, farelerin embriyonik deri hücrelerini değiştirerek, bir ayda 3 milimetreye kadar uzayan saç kökleri oluşturdular.

Saç Dökülmesine Yeni Çözüm

Olgun saç kökleri, bir gün saç dökülmesini tedavi edebilecek bir hareketle ilk kez bir laboratuvarda büyütüldü. Çalışmaya dahil olmayan Londra Queen Mary Üniversitesi’nden Kairbaan Hodivala-Dilke, yapay olarak saç folikülleri üretmenin tarihsel olarak çok zor olduğunu söylüyor. “Farklı hücre türleri, farklı türde besinlere ihtiyaç duyar ve vücudun dışındayken, vücutta oldukları zamana kıyasla farklı türde gereksinimlere ihtiyaç duyarlar.”

Memeliler arasında, saç folikülleri tipik olarak deri hücreleri ve bağ dokusu arasındaki etkileşimlerin bir sonucu olarak embriyolarda üretilir. Bu etkileşimleri daha iyi anlamak için Japonya’daki Yokohama Ulusal Üniversitesi’nden Junji Fukuda ve meslektaşları, bir organın küçük, basit versiyonları olan kıl folikülü organoidleri üzerinde çalıştılar. Ekip, organoidlerin yapısını kontrol ederek saç kökü büyümesini artırmayı başardı. Büyüme faktörleri, aktivatörler ve sinyal yollarının inhibitörleri ve temel kültür ortamı bileşenleri dahil olmak üzere çeşitli koşulları incelediler.

Saç Dökülmesine Yeni Çözüm

Ekibin ana buluşu, farelerin embriyonik deri hücrelerini, hücrelerin saç köklerine yeniden programlanmasına izin veren özel bir jel türünde kültürlemekti. Bir saç folikülünü düşünürseniz, ortasında saç var ve daha sonra folikül çevresinde epitel hücreleri ve diğer özelleşmiş hücreler vardır. Jel, bu hücrelerin bir laboratuvarda [vücutta yaptıkları gibi] birbirlerinin üzerine ve etrafına tırmanabilecekleri anlamına gelecek şekilde büyümesini sağlıyor. Sonuçta saç kökleri bir aya kadar uzadı ve 3 milimetre uzunluğa ulaştı. Bu durumun böyle olmasını araştırmacılar farelerin tüy döngüsünün yaklaşık bir ay olduğu geçeğiyle ilgili olduğu düşünüyorlar. Ekip şimdi deneyi insan hücrelerini kullanarak yeniden oluşturmak için çalışıyor. Araştırmacılara göre, laboratuvarda yetiştirilen insan saç kökleri bir gün saç dökülmesini tedavi edebileceğini söylüyor. Saçları gerçekten gür olan birinden saç alıp laboratuvarda büyümesini sağlayabilir ve ardından bu folikülleri bir nakil yapmak için kullanabileceğini düşünülüyor. Mevcut saç ekimleri, vücudun bir kısmındaki saçların seyrelmiş ya da kelleşmiş bir bölgeye taşınmasını içerir, bu da yara izine neden olabilir.

Araştırmacılara göre bu keşif saç dökülmesini iyileştirmeyecek, ancak birilerinin potansiyel olarak bunu yapması için temel oluşturacağını düşünüyorlar.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*