Saç Dökülmesinin Sorumlusu Bulundu!

Saç Dökülmesinin Sorumlusu Bulundu!

Dünya’da milyonlarca kişi saç dökülmesinden muzdarip. Bilim insanları yaptıkları çalışmada saç dökülmesine karşı yeni bir madde bulduklarını duyurdular. Yeni madde ile saç dökülmesi önlenebileceği gibi yeniden çıkması da sağlanabilecek.

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları saç dökülmesine neden olan belli başlı proteinler olduğunu keşfetti. TGF-ß isimli protein yoğun orana bulunduğunda saç foliküllerini öldürdüğü tespit edildi.

Saç Dökülmesinin Sorumlusu Bulundu!

Biophysical Journal dergisinde yayımlanan makale saç dökülmesinden muzdarip olanlar için umut verici oldu. Kıl kesecikleri, her türlü hücreye dönüşebilen kök hücrelere sahip ve kıl kesecikleri ölse de kök hücre rezervi ölmüyor. Hayatta kalan kök hücre rezervi sinyal aldığında etkinleşiyor ve yeniden kıl keseciği üretebiliyor. TGF-ß isimli protein yoğunluğu ayarlanabildiğinde, tekrardan saç çıkarılabilinecek. Bilim insanlarına göre bu özellik bize eski atalarımızdan kalma bir miras. Çeşitli memeliler de yaz aylarında sıcaktan kıl dökerken, kışın bu kıllarını geri kazanabiliyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*