Sadık Albatroslarda Boşanma Oranı Artıyor

Kuşların tamamına yakını tek eşlidir fakat sadakat denince akla albatroslar gelir. Her yıl aynı eşle çiftleşen albatroslarda ayrılma çok nadir görülür.

Sadık Albatroslarda Boşanma Oranı Artıyor

Proceedings of the Royal Society B’de yayımlanan makaleye göre bu sadık hayvanlarda suyun görece sıcaklık oranının artığı yıllarda eşlerinden ayrılma oranının artığı görüldü. Falkland Adaları bölgesindeki albatroslar üzerine yapılan bu çalışmada bu oranın 2 katına çıktığı görülmüş. Sıcaklık artığı yıllarda dişilerin başarı ile çiftleşmiş erkeklerden ayrıldığı görülmüş. Bu araştırma küresel sıcaklık artışının yalnız çiftleşme sorununu değil, aynı zamanda eşlerden ayrılmaya da neden olduğunun ilk kanıtı oldu.

40 yıllık yaşamları boyunca yalnız üremek için karaya uğrayan albatroslar ömürlerini denizlerde geçirirler. Üreme başarısız olursa dişiler eşlerini terk ederler. Başarılı ise bir sonraki sene yine bir araya gelirler. Bu yüzden istikrarlı okyanus şartları onlar için çok önemlidir.

2004 ila 2019 yılları arası verileri inceleyen bilim insanları bu ayrılmanın %4 olduğunu gördüler. Deniz sıcaklığının en yüksek olduğu sene 2017’de ise oran %8 olmuş. 2018 ve 2019’da sıcaklık azalması ile oran tekrar düşüş göstermiş.

Bilim insanları daha sıcak suların daha az besin demek olduğunu ve yiyecek bulmanın daha uzun sürdüğünden dolayı yuvaya dönüşün daha uzun sürüdüğü anlamına geldiğini belirtiyorlar. Besin aramaya çıkan kuşların farklı zamanlarda geri dönmeleri de bu ayrılmayı tetiklediği düşünülüyor. Çevre şartlarının değişmesinin hormonlara etki edeceği ve bu değişiminde eş seçiminin etkileyeceği tahmin ediliyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here