Sağlıksız Yaşam 23 Yılınıza Mal Oluyor?

Sağlıksız Yaşam 23 Yılınıza Mal Oluyor?

Yaşam beklentisi onlarca yıldır artıyor. Bu devam edecek mi? Evet, araştırmacılar söylüyor. Bugün 150 yaşına kadar yaşayabilecek insanlar var. Yalnızca Almanya’da yaşam beklentisi son yüz yılda 43 yıldan 81 yıla neredeyse iki katına çıktı. İyimser bilim adamları, 150 yaşına kadar yaşayabilecek bugün yaşayan insanlar olduğunu bile varsayıyorlar. Bu gelişme devam edebilir mi? Ve gerçekten 150 yaşında mı olacağız? 

Tüm bu sorulara cevap bulabilmek için Alman kanser uzmanları yaşam beklentisini kesin olarak hesaplayabilmek için 5 biyolojik göstergeyi birleştirdiler. Buna göre en sağlıksız yaşam biçimi süren erkeklerin hayatlarından neredeyse 23 yıl eksildiğini öngördüler.

Bir kaç yıl önce Heidelberg’deki Alman Kanser Araştırma Merkezi’nden (DKFZ) epidemiyologun, Almanya’daki bugünün 40 yaşındakilerinin yaşam tarzının istatistikleri nasıl etkilediğini göstermek için bir araştırma yaptılar .Kalan yaşam beklentisini ve sağlıksız bir yaşamın ortalama olarak nasıl kısaldığını hesapladılar bu çalışmada . Buna göre sağlıksız yaşam sonucunda erkekler 17, kadınlar neredeyse 14 yıl daha az yaşayacakları sonucuna varıldı.

Bu çalışmayı daha da netleştirme için laboratuvar testleriyle belirlenen 5 biyolojik (kan) değeri seçildi. 

  • Büyüme farklılaşma faktörü 15 (GDF-15)
  • Sistatin C
  • HbA1c 
  • N-terminal ön beyin natriüretik peptit (NT-proBNP)
  • C-reaktif protein CRP

Büyüme farklılaşma faktörü 15 (GDF-15), oksidatif stres, inflamasyon ve mitokondriyal fonksiyonunu gösterir.

Sistatin C böbrek fonksiyonlarının durumunu ve NT-proBNP ise kalp hasarını gösterir.

Yüksek HbA1c  değeri diyabet ve sağlıksız metabolizmaya işaret ederken; CRP ise sistematik iltihabın göstergesidir.

Araştırmacılar bu 5 değer üzerinde durarak 25.000 den fazla orta yaşlı ve daha yaşlı katılımcı verilerini analiz ettiler. 

Bilim insanları yaşam tarzıyla ilgili risk faktörlerine dayanan (sigara içme öyküsü, vücut kitle indeksi, bel çevresi, alkol, fiziksel hareketsizlik, diyabet, hipertansiyon…) bir profil çıkardılar. 

Bu profil tek başına ele alındığında en sağlıklı yaşam profiline sahip erkek bireyler en sağlıksız yaşam profiline sahip erkek bireyler 16.8 yıl daha uzun yaşarken; bu oran kadınlarda sadece 9.87 yıl olarak hesaplanmıştır. 

Bu profile ek olarak bir de belirlenen 5 biyolojik etmen de eklenince erkeklerde sağlıklı ile sağlıksız arasındaki yaşam süresi 22.7 yıla kadar çıkıyor. Kadınlarda ise bu fark 14 yıl olarak hesaplanıyor. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*