Schrödinger’in Kedisi Gerçekten Hem Ölü Hem de Canlı mı?

Queensland Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, ünlü Schrödinger’in Kedisi probleminde büyük gelişme kaydedildi. Fotonların 4 boyutlu durumlarından yararlanılarak kuantum durumları çok hassas şekilde ölçüldü. Çıkan sonuçlar kedinin hem canlı hem ölü olduğunun bilgi eksikliğinden kaynaklanmadığını gösteriyor. 

 Kuantum mekaniğinde her bir isim dalga fonksiyonları ile tanımlanır fakat bu dalga fonksiyonları tam olarak açıklanabilmiş değil. Bu durumda çeşitli sorulara yol açıyor. “Gerçeklik gerçekten var mı?” Ya da “Sadece bizim için mi gerçek sınırlı bilgiye sahip bir durum var?

Bu teorik tartışmalar uzun zamandır sürmekte. Bu tartışmaya son vermek için 3 kuantum teorisi grubu cevap olabilecek bir deney önerdi. Bu deneyde farklı kuantum durumlarını neden kesinlikten ayrı olarak tanımlayamadığımızı açıklayıp açıklayamayacağımıza cevap arıyor. Sonuçlara göre nesnel gerçeklik varsa, duruma aşk dalga fonksiyonu bu gerçekliğe karşılık geliyor. Yani başka bir değişle Schrödinger’in kedisi gerçekten hem ölü hem de canlı. Kutuya bakmadan bu durumu bu şekilde açıklamamız bilgi eksikliğinden değil, durumun gerçekten de böyle olmasından. 

Ölçümler artıkça ve geliştikçe, bilim insanları 2 farklı dalga fonksiyonu seçeceği ile başlasa kalacak gözüküyor. 

Ya dalga fonksiyonları tamamen gerçek ya da hiçbir şey tamamen gerçek değil!

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here