Şehirli Kuşlar Daha Zeki Oluyor

Şehirli Kuşlar Daha Zeki Oluyor

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde çalışma yapan bilim insanları Şehirde ve kırsalda yaşayan kuş davranışlarını incelediler. Behavioral Ecology’de yayınlanan makaleye göre zorlu şehir koşullarına adapte olabilen kuşların yaşamlarını sürüdürebilmekleri için kaynakları daha verimli kullanabildikleri ortaya çıktı.

Örneğin yiyecek bulmada en kuytu köşe yerleri bile araştırabilen bu şehirli kuşlar yaratıcı problem çözmedeki yetenekleri kırsalda yaşayan kuşlara göre çok yüksek. 

Şehirli Kuşlar Daha Zeki Oluyor

Fakat Karayip adalarını çevreleyen Barbafos bölgesinde yaşayan şakraklar incelendiğinde farklı bir durum daha ortaya çıktı. 

Pyrrhula pyrrhula – Bayağı şakrak kuşu

Bilim insanları kırsal bölgede yaşayan kuşlarım şehirli kuşlara göre daha iyi bir bağışıklık sistemi  olacağını düşünüyorlardı. Çünkü şehirde yaşayan kuşların, problem çözme yeteneklerini geliştirdikleri enerji nedeniyle bağışıklık sisteminin gelişimine gerekli enerjiyi ayıramayacakaları tahmin ediliyordu. Fakat durum hiçte öyle çıkmadı.  Yapılan incelemelerde, şehirli kuşların yalnız problem çözme becerilerini geliştirmedikleri aynı zamanda bağışıklık sistemleri konusunda da kırsal bölgedeki kuşlardan üstün oldukları ortaya çıktı. 

Bu çalışmayla şehirde yaşam kuşlara hem davranışsal hem fizyolojik hem de zihinsel olarak olumlu etkilediği anlaşıldı.   

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*