Seksten Sonra Alınan Antibiyotiğin Faydaları

Seksten Sonra Alınan Antibiyotiğin Faydaları

Yeni bir araştırmaya göre, korunmasız cinsel ilişkiye giren kişilere cinsel ilişkiden sonraki 24 saat içinde antibiyotik almaları talimatı verilerek cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonların yayılması potansiyel olarak önemli ölçüde azaltılabileceği öngörülüyor. 

DOSYA – 23 Mayıs 1944 tarihli bu dosya fotoğrafında frengiye neden olan treponema pallidum organizması elektron mikroskobunda görülüyor. Sağlık yetkilileri, bazılarının artan testlere bağlı olduğu vakalarında ulusal bir artışın yanı sıra sosyal medya aracılığıyla anonim seks yaygınlığı ve daha az tutarlı prezervatif kullanımı konusunda uyardığı için Las Vegas bir sifiliz salgını yaşıyor. (AP Fotoğrafı, File)

Ancak, birkaç erkek seks partneriyle sık sık korunmasız cinsel ilişkiye giren bir erkek popülasyonunda test edilen böyle bir strateji, antibiyotik kullanımı ve artan antibiyotik direncinin tehdidi konusunda bir tartışmaya yol açabilir .

Paris’teki Saint-Louis Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar başkanı ve çalışmanın baş yazarı Dr. Jean-Michel Molina, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları ( CYBE) önlemek için uzun vadeli antibiyotik kullanımını asla desteklemeyeceği konusunda ısrar etti, ancak yaklaşımın, yüksek riskli popülasyonlar arasında daha sık CYBE testi gibi diğer kontrol yaklaşımlarıyla etkili bir kısa vadeli strateji olabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, bu stratejinin herhangi bir kişide yaygın olarak kullanılmasını önermedikleri belirtiyor. Fakat frengi veya klamidya insidansı yüksek bir grupta ve bu insan grubunda frengi oranını oldukça hızlı bir şekilde azaltmaya çalışmak istiyorsanız, bu stratejinin birkaç kez kullanılabileceğini düşünülebilir olduğunu da ekliyorlar. 

Özellikle frengi oranları son yıllarda istikrarlı bir şekilde arttı; Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 2015-2016’daki oranın – 100.000 kişi başına 8.7 vaka – 1993’ten bu yana en yüksek olduğunu bildirdi. 15 yaşın üzerindeki her yaş grubunda, hem erkek hem de kadınlarda ve tüm etnik gruplarda enfeksiyon oranı arttı.

Seksten Sonra Alınan Antibiyotiğin Faydaları

Araştırmacılar rastgele 232 erkeği iki grupta ayrı çalışma yapıldı. Gruplardan birine, korunmasız cinsel ilişkiye girmeleri durumunda almaları için antibiyotik – ilaç doksisiklin – verildi. Her karşılaşmada iki hap almaları ve haftada altıdan fazla olmamak kaydıyla, ideal olarak cinsel ilişkiden sonra 24 saat içinde ve en geç 72 saat içinde almaları söylendi. Gerçekte, erkekler arasında ortalama kullanım ayda yaklaşık 6.8 haptı.

Erkekler düzenli olarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test edildi ve takip edildikleri yaklaşık dokuz ayda, tedavi grubunda cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonların oranları önemli ölçüde düştü. Tüm CYBE’lerde toplam azalma yüzde 47 idi, ancak bu ortalama, doksisiklinin bel soğukluğunu tedavi etmediği gerçeğiyle aşağı çekildi.

Bununla birlikte Klamidya enfeksiyonlarında yüzde 70’lik bir azalma oldu ve frengi vakalarında ise yüzde 73 azaldı. Ancak araştırmacılar çalışma süresinin kısa olduğunu ve stratejinin uzun vadede de işe yarayıp yaramayacağını söyleyemediklerini belirttiler.

Diğer uzmanlar, sonuçların tek başına alınamayacağı konusunda uyardı. Los Angeles County-University of Southern California Medical Center’da bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve baş tıbbi görevli olan Dr. Brad Spellberg, doksisiklini bu şekilde kullanmak, enfeksiyonların ilaca karşı direnç geliştirmesine neden olan bakterileri uyarabilir diyor.

Spellberg ayrıca, ilacı bu şekilde kullanan kişilerin mide-bağırsak yollarında sahip oldukları bakterileri – kendi bağırsak floralarını – düzenli dozlarda doksisikline maruz bırakacaklarını söyledi. Ve bu bakteriler de ilaca direnç geliştirerek bir dizi başka sağlık sorununa yol açabileceğini de söylüyor.

Tüm bunlara rağmen bu araştırmayı yapan bilim insanları, ilacın onlarca yıldır bu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmasına rağmen, klamidya veya frengide doksisikline karşı antibiyotik direncinin görülmediğini kaydetti. Fakat görülmeyeceğini de kesin söyleyemeyeceğini de ekliyor. 

Çalışmayla birlikte yayınlanan bir yorum, erkeklerle seks yapan ve cinsel açıdan oldukça aktif olan erkeklerde enfeksiyon oranlarını azaltmanın, bir toplulukta daha genel olarak CYBE enfeksiyon oranlarını azaltabileceğini savundu.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*