Şempanzeler Birbirini Selamlıyor

İnsanlar gibi şempanzeler de hem birbirlerine rastladıklarında hem de ayrılırken selam veriyorlar.

Şempanzeler Birbirini Selamlıyor

Bu davranış yaklaşık olarak altı ile yedi milyon yıl önce gelişmiş olmalı. Hayvanat bahçelerindeki şempanzeler ile cüce şempanze olarak bilinen bonoboları arasında gerçekleşen 1.242 etkileşim analiz edildi. Bunlar genelde birlikte oynamak ya da tüy temizliği ile ilgiliydi. Bonobolar etkileşimlerinden önce yüzde 90 özel sinyaller veriyor. Örneğin bakışlar, elle donuma veya kafayla dokunma gibi. Bu tür davranış şempanzelerin birbirleri etkileşimlerinde de yüzde 69 oranında izlendi. Vedalaşırken daha fazla iletişim söz konusu oluyor.

Şempanzeler Birbirini Selamlıyor

Bonobolar olayların yüzde 92’sinde, şempanzelerin ise yüzde 86’sında vedalaşma hareketleri yapmışlar. Maymunlar selamlama için 12 saniye; vedalaşmak için 15 saniyelerini ayırıyorlar. Selamlaşmanın ve vedalaşmanın uzunluğu yakınlık derecesine göre değişiyor. İki bonobo birbirlerine ne kadar yakınsalar selamlaşma da o denli kısa oluyor. Araştırmacılar; bu davranış insanlarda da aynen böyle diyor.

Oysa şempanzelerde yakınlık derecesi rol oynamıyor. Bilim insanları bu olayı şempanze gruplarındaki hiyerarşiye bağlıyor. Sonuçlar sadece hayvanat bahçelerindeki maymunlar için geçerli olması araştırmanın zayıf noktasıdır. Hayvanat bahçesindeki maymunlar birbirlerine daha yakın yaşıyorlar ve yiyecek bulmak için zaman harcamak zorunda kalmadıkları için de bol bol zaman geçiriyorlar. Araştırmacılar bu sonuçların doğal ortamda yaşayan maymunlarla da kanıtlanması gerektiğini söylüyorlar.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here