Şempanzeleri Eboladan Korumak

Şempanzeleri Eboladan Korumak

Doğada yaşayan şempanzeler Ebola Virüsüne bağışık değiller. Fakat bilim insanları aşı sayesinde bağışıklık kazanabileceklerini söylüyorlar.

Şempanzeleri Eboladan Korumak

Doğal yollarla ortaya çıkan ya da insanlardan bulaşacak bir hastalık nesilleri tükenme tehlikesinde olan şempanze ve gorillere büyük tehdit olacağı ön görülüyor. Daha önceki bölgesel Ebola salgınında gorillerin yüzde 90’ından fazlası ve bir çok şempanze ölü bulunmuştu.

Ebola virüsünün dış kabuğunun taklidini bulunduran fakat canlı virüs taşımayan yeni bir aşı, deneyde kullanılan şempanzelere hiç bir semptom göstermeden bağışıklık kazandırdı. Doğada yaşayan canlılara aşı yapmanın kolay olmadığından dolayı yem ile ağızdan verilen bir yöntemini geliştirmeyi planlıyorlar.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü şempanzeler ile ilgili araştırmalara fon sağlama yöntemini değiştirdiği için testlerin geleceği belirsiz. Kantitatif ekolog Peter Walsh ”Primat biyomedikal testleri kapatılırsa, doğadaki maymunları korumaya yardımcı olabilecek aşıların test edilebileceği bir yer kalmayacak” diyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*