Şempanzelerin Kendilerine Ait Dilleri Var mı?

Şempanzelerin Kendilerine Ait Dilleri Var mı?

Yapılan her araştırmada şempanzelerin sesli iletişiminin sanılandan çok daha karmaşık olduğu ortaya çıkıyor. Son yapılan çalışmada Fildişi sahilinde bulunan doğal yaşam alanındaki şempanzelerin seslerini kaydedildi. Kaydedilen ses analiz edildiğinde şempanzelerin 12 farklı çağrı sesini, yüzlerce farklı ses dizisi ile kombine ettikleri görüldü. Communications Biology dergisinde yayımlanan makalede bu ses kombinasyonlarının belli kurallara dayandığı belirtildi. 

Şempanzelerin Kendilerine Ait Dilleri Var mı?

Makaleye göre şempanzelerin sesli iletişimi, insan dilinine sanılandan çok daha benzer olduğu belirtiliyor. Şempanzelerin belli kurallara göre kelimeler ürettikleri ve bu kelimeler ile yine belli kuraları olan cümleler ürettikleri görülmüş. İnsanların kullandıkları dillerin bir çoğu 50’den az ses içerir. Bazı primatlarda ise bu 38’e kadar çıkabiliyor. 

Şempanzelerin Kendilerine Ait Dilleri Var mı?

Maymunların çıkardıkları seslerin rastgele anlamsız sesler olduğu düşüncesinin yanlış olduğu belli amaçlar ile belli kuralara bağlı sesler çıkardıkları ispatlanmış oldu. İnsan dilinin eşsiz ve tek olduğu düşüncesi bir kez daha yıkılmış oluyor. Bilim insanları şimdi ise bu dilin nasıl gelişip şekillendiğini araştırmak istiyorlar. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*