Şempanzelerin “Sosyal Medyası”

Şempanzelerin “Sosyal Medyası”

Doğal ortamlarında yaşayan şempanzeler, çevredeki diğer türlere ütünlüklerini ve güçlerini göstermek amacıyla yağmur ormanlarındaki büyük ağaç köklerine vuruyorlar. Ayrıca ağaç dallarını sallar ve bir şeyler fırlatarak bağırırlar. Bu sayede düşük frekansta sesler üreterek bir kilometre uzaklıktakilerle iletişim kurabiliyorlar.

Viyana Üniversitesi’nden Vesta Eleuteri ile çalışma arkadaşları, Batı Uganda’daki Budongo ormanlarındaki 120 üyeli Waibira şempanze grubunu araştırdılar. 22 erkek şempanzenin bulunduğu grupta, şempanzeler farklı yaşlarda ve statüye sahip. Bu vuruşların akustik yapısı, sayısı ve vuruşlar arasındaki süreyi incelediler. Ayrıca vuruşlar eşlik eden çığlıklarıda analiz ettiler. Analizlere göre maymunların farklı stillere sahip olduğu anlaşıldı.

Tristan olarak adlandırılan şempanze o kadar hızlı vuruyordu ki ellerini görmek nerdeyse mümkün olmuyordu. Ayrıca Ben isimli grubun alfa erkeğinin de kendine özgü bir ritmi var. 2 aralısız vuruşun ardında aralık verdikten sonra 1 ya da 2 aralıksız vuruş geliyor. Araştırmayı yapan bilim insanları bu olaya “şempanzelerin sosyal medyası” olarak tanımlıyor. Şempanzeler tek başına ya da küçük gruplar halinde yol alırken bu yönteme daha fazla baş vuruyor. Şempanzeler bu sayede diğerlerinin nerede olduğunu ve onları takip edip etmediğini anlıyorlar.

Bilim insanları bu sesleri çözümleyerek şempanzelerin nerde olduklarını buldular. Ekip, “biz nerede olduklarını bilebiliyorsak, onlar da bunu kesin biliyorlardır” diyor. Şempanzeler bazen kendilerine has ritimlerini kullanmadıkları da oluyor. Örneğin diğer grup üyelerine üstünlük göstermek istediklerinde, ya da kendilerini gizlemek istediklerinde bunu kullanıyorlar. Bilim insanları şimdide komşu kabilelerin de kendine has stilleri olup olmadığını ve kültürel farklılık gösterip göstermediğini öğrenmek istiyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*