Sherlock Çıkarım Yapma Sanatı (Bakmak İle Görmek Arasındaki Farkı Keşfedin)

Sherlock Çıkarım Yapma Sanatı (Bakmak İle Görmek Arasındaki Farkı Keşfedin)

Bir önceki yazımda hafıza sarayı yönteminden bahsetmiştim. Bir Sherlock hayranı olarak tüm bildiğim ve kendi üzerimde denediğim yöntemleri sizinle paylaşacağım. Yaklaşık bir 4 yıldır çıkarım yapma sanatını kendim deniyorum ve her yıl bir önceki yıla göre daha çok geliştiğimi fark ediyorum.

O zaman nedir bu çıkarım yapma sanatı?

Çıkarım yapma sanatı gözlem ve detaylardan yola çıkarak kişiler ve olaylar hakkında doğru hipotezler sağlama becerisidir. En ufak ayrıntıları kaçırmadan, detaylı inceleme yapmaktır. Çıkarım yapmada en önemli olan gözlem ve bilgi birikiminin olmasıdır. Şimdi çok bilimsel konuştuk değil mi? Hadi o zaman benim farkım olarak çıkarım yapma sanatını okuyun.

Çıkarım yapma sanatı çevredeki insanları ve olayları inceleyerek, onlar hakkında doğru tahminde bulunmaktır. Tabiki heryerde bunları bulabilirsiniz iyi ama bunları nasıl yapacağız, nasıl ustalaşacağız.

İlk olarak başlangıçta kendinizden başlayın, göreceksiniz ki kendinizde fark etmediğiniz yüzlerce şey var. Klavye başında çok ilgileniyorsanız parmak uçlarınızın klavye ile buluştuğu noktaya bakın. Çevrenizi, okulunuzu, ofisinizi, odanızı inceleyin ve diyeceksiniz ki neleri görmemişim. Ve bizi daha çok ilgilendiren insanlar, onlar hakkında çok iyi tüyolar vereceğim. İnsanlarla sık iletişim halindeyiz ve onların hal ve hareketlerinden aslında neden bahsettiğini anlayabilirsiniz.

İlk olan tüyomuz tabiki yalan. Peki, insanların yalan söylediklerini nasıl anlarız. “İnsanlar yalan söylerken gözlerini kaçırır ve kekeler.” Klişe bir sözdür. Kesinlikle insanlar yalan söylerken ciddileşir ve gözlerinizin içlerine bakar, sizi ikna etmeye çalışır siz ona yalan söylüyorsun dediğinde soğuk kanlı olmaya çalışır. Birde kılık kıyafet meselesi eğer etrafınızdaki kişinin maaşı iyi ve giyimi eski ve kötüyse direk ona hangi bankaya borç ödediğini sorabilirsiniz. Çünkü, büyük bir olasılıkla borç ödüyor demektir. Parlak taytlar, aşırı dar giyinenler, sürekli saç rengi değiştiren ve aşırı makyaj yapan kızlar büyük bir olasılıkla sosyal medya bağımlısı ve çevreye özenen, onlar gibi olmak isteyendir. Sosyal medya üzerinde konuşulan insanlar, tabiki kimseyi görmeden ona güvenemeyiz ama bunları yaparak en azından amacını anlayabilirsiniz. Eğer çok yakınmış gibi konuşuyorsa, bir dediği diğerini tutmuyorsa ve sürekli yeni konular açmaya çalışıyorsa amacı sizin düşündüğünüz gibi olmayabilir engelleyin gitsin. Her zaman dediğim gibi Bizans bir gecede yıkılmadı. Yavaş yavaş bu işte utalaşacaksınız. Denemekten vazgeçmeyin.

Sherlock Holmes “Cam gibisiniz aklınızın en kuytu köşelerini bile görüyorum.” Derken yanılmıyordu.

Yazan: Elif KIRMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*