Sherlock Hafıza Sarayı Yöntemi ile Hiç Unutmayın

Sherlock Hafıza Sarayı Yöntemi ile Hiç Unutmayın

Hiç unuttuğunuz olur mu? Ya da unutmamanız gereken formülleri, makaleleri? Bu yöntem sayesinde bilgileriniz tamamen kalıcı olacak. Kısaca “Hafıza Sarayı” yönteminden bahsedelim. Hiç kaçınılmaz “Hafıza Sarayı” denilince akla gelen ilk isim Sherlock Holmes olacak. Peki, nedir bu ”Hafıza Sarayı”.

Hafıza Sarayı’nın anlamı Latinceden “Method Of Loci” den geliyor. Burada loci İngilizcede ki “Location” yani mekandan geliyor. Biz bu yönteme “Hafıza Methodu” da diyebiliriz. Sarayla sınırlandırmamalıyız. Aslında işin sırrı çok iyi bir mekan kullanarak soyut kelimeleri somutlaştırmak. Peki, bu yöntemi nasıl kullanacağız?

Çok iyi bildiğimiz saray, okul, ev, ofis farketmez sadece çok iyi bildiğimiz bir mekan olması gerekir. Bu mekanlar illaki gerçek bir yer olmayabilir. Hayalimizde canlandırdığımız ev, saray, ofis her yer olabilir.

Ben bu yöntemi kullanırken 10 yaşındaydım. Derste işlediğimiz Nikola Tesla’yı hatırlayabilmek için evdeki buzdolabını kullandım. İçinde bulunan yiyecekler alternatifdi ve buzdolabı elektrik ile çalışıyordu. Bu sayede Nikola Teslanın alternatif Akımını ve yaptığı çalışmaları çok rahat hatırlayabildim.

Asıl işin sırrı soyutluktan çıkarıp somutlaştırmak. “Korku, Sandalye, Su, Hızlı, Masa, Sakinleşmek, Oturmak.” Bu kelimelere ilk baktığımızda akılda hepsinin kalması pek mümkün değil. Peki birde bu kelimeleri kendi odanızda canlandırarak akılda tutmaya çalışın. Korku ile yatağımdan fırladım sakinleşmek için sandalyeye oturup masanın üstündeki suyu yudumladım. Birde böyle okumayı deneyin. Soyut kelimleri böyle evimizde bir yerde kullanıyormuş gibi okuduğumuzda daha akılda kalmıyor mu?

Sizde kendinize bir hafıza sarayı oluşturmaya şimdiden başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken çok iyi bildiğiniz bir mekan seçip ya da kendi hafızanızda bir yerlerde oluşturduğunuz bir mekana sahip olamak. Fakat daha yeni başlıyorsanız hayali bir mekan oluşturmak sizin için biraz karışık ve zor olacaktır. İlk başlarda hafıza sarayınıza kelime yerleştirmede çok iyi olmayabilirsiniz fakat zaman ilerledikçe bu işte ustalaşacağınıza garanti verebilirim. Ben 8 yılımı verdim. Bu iş denemeye değer ama şunu unutmayın Bizans bir gece yıkılmadı. Yavaş yavaş başlamalısınız ve sabırlı olmalısınız.

Yazan: Elif KIRMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*