Sinir Sistemi Evriminin İzleri Bulundu mu?

Uzak akrabamız olan deniz süngerlerinin sinir sistemi yoktur. Ama sünger hücrelerinin detaylı analizi, bu omurgasızların sinir sistemlerini andıran mesajlar gönderen hücrelere sahip olduğu görüldü. 

Sinir Sistemi Evriminin İzleri Bulundu mu?

Science’ta yayımlanan çalışmaya göre, nöroid adı verilen karmaşık sinir sisteminin işleyişi ve erken dönemlere ait evrim hakkında ipuçları verdiği belirtiliyor. 

Bu hücrelerin Kuzey Yarımküre’de yer alan göllerde yaşayan tatlı su süngerlerinde (Spongilla lacustris) tespit edildi. Basit görünüşe sahip olan bu canlıların aslında karmaşık bir yapıya sahip olduğunu belirten bilim insanları, aktif genleri incelediklerinde 18 farklı hücre tipi keşfettiklerini duyurdular. Bu hücrelerin bazlılarının, evrimsel olarak karmaşık sinir hücreleri için elzem olan genleri kullandıkları tespit edildi. 

Nöroid hücrelerin bir sinir hücrelerinin sinyal alıp göndermesinin rol oynayan genleri kullandığını keşfeden bilim insanları bu hücrelere daha yakından baktılar ve nöroidler süngerler sindirimle ilgili yapılar keşfettiler. Koanosit olarak isimlendilen bu hareketli ve dairesel yapıları süngerlerin iç kanallarınada su ve besin taşımasında yardımcı oluyor. Bu olası durumun sinir sistemi bulunmayan bir canlının oldukça gelişmiş ve karmaşık, beynin işleyişini hatırlatan bir kontrol mekanizması olduğunu gösterdiği belirtiliyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here