Daha Fazlası

  Sırtlanlar Avlanmayı Biliyor mu?

  Sırtlanlar Avlanmayı Biliyor mu?

  Sırtlanlar Avlanmayı Biliyor mu?

  National Geographic ya da başka kanallarda belgesel izlediyseniz mutlaka avlanan aslanları, leoparları ve çitaları görmüşsünüzdür. Büyük kedi sinsice ve yavaşça yaklaştıktan sonra ani bir atakla avının peşinden koşmaya başlar, uzun ve yorucu bir kovalamadan sonra nefes nefese kalan büyük kedi avını yere devirir ve ödülünü alır. Beslenmeye başladıktan sonra gökyüzünde yüzen akbabalar cesedi fark eder ve olay yerine iniş yapmaya başlarlar. Birkaç dakika sonra ise kötü sürpriz gelir. Sırtlanlar. Sürü haline dolaşan, köpeğe benzeyen, değişik bir gülüşü olan etçil canlılar. Sırtlanları hep büyük kedilerin avlarını çalarken görmüşsünüzdür. Peki Sırtlanlar gerçekten hep başkalarının yemeğini çalan, avlanamayan ya da buna üşenen hayvanlar mı?

  Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Afrika savanası beslenme ve yaşam alanı konusunda yoğun rekabete sahne olan bir yerdir. En heybetli yırtıcıların bile avlanma girişimleri çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Avlanma istatistiklerine baktığımızda; Çitalar yüzde 58, Leoparlar yüzde 38, aslanlar ise sadece yüzde 25 oranında av girişiminde başarılı oluyor. Avlanmanın zor, rekabetin yoğun olduğu bu ortamda yırtıcılar bulabildikleri her fırsatı değerlendirmek zorunda. Sırtlanlar da rekabetçi hayvanlar olarak büyük kedilerin avlarını çalabilecekleri her fırsatı kolluyorlar. Aslan ve leoparlar da ellerine fırsat geçince başkalarının avlarını çalmaktan çekinmezler. Sürü halinde yaşamanın da getirdiği avantajla sırtlanlar büyük kedilere zorbalık yapıp avlarını çalabilirler.

  Sırtlanların leşle beslendiğini biliyorduk, biraz da avcı karakterlerine bakalım. Şaşırtıcı gelecek olsa da sırtlanlar harika avcılardır, besinlerinin çoğu leşlerden değil kendi avladıkları hayvanlardan gelir. Sırtlanlar bireysel ya da grup olarak avlanırlar. Sırtlanlar saatte 40 kilometre hızla koşabilirler, aslanların yarısı bir hız. Ama sırtlanların avantajları dayanıklı olmalıdır, sırtlanların 20 kilometre boyunca avlarını takip edebildikleri gözlenmiştir. Bu inatçı ve kararlı yapıları onları başarılı avcılar yapıyor. Sırtlanların av tercihleri çoğunlukla öküz başlı antilop, zebra ve antilop türleri. Sırtlan ve aslanların av ve beslenme alışkanlıklarına dair yapılan araştırmalar sırtlanların daha başarılı avcılar olduğunu, esas hırsızın aslanlar olduğunu ortaya koyuyor. Aslanların sırtlanların avlarını çalması sırtlanların aslanlardan çalmasından daha yaygın.

  Yazan: Göktuğ DONK

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  Kaynak****

  Kaynak*****

  YouTube Kanalımız

  Göktuğ Donk (Bronz Yazar)
  Çocukluktan beri hayvanlar, doğa ve bilimle ilgili olan yazar şu an YTÜde eğitimine devam etmektedir.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: