Şişmanlıktan Koruyan Gen Bulundu!

Dünya Sağlık Organizasyonu’na (WHO) göre dünya genelinde 2 milyar insan fazla kilolu. Obezite; diyabet, kanser ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok hastalıkla bağlantılıdır. Bu nedenle, genlerin bireyleri obeziteye nasıl yatkın hale getirdiğini veya bireyleri obeziteden nasıl koruduğunu anlamak için birçok çalışma yürütülüyor. 

Şişmanlıktan Koruyan Gen Bulundu

The Lancet Gastroenterology & Hepatology dergisinde kısa bir süre önce koronavirüs pandemisinin gölgesinde yeni bir salgının yayılmakta olduğundan söz edilmişti.
Şişmanlık sadece Batıdaki endüstri ülkelerinde değil, gelişmekte olan yoksul ülkelerde bile hızla yayılmaya devam ediyor. Aşırı kilo diyabet ve kalp enfarktüs riskini yükseltiyor ve önümüzdeki yıllarda sigaraya bağlı kanserin önüne bile geçebilir diyor uzmanlar. Bilim insanları bu yüzden sorunun genetik nedenlerini araştırıyorlar. 

Bilim insanları daha önce karın bölgesindeki yağlara davetiye çıkaran, tatlı, alkol ve abur cubur tüketme isteğini artıran genler bulmuştu. Regeneron Biyoteknoloji araştırmacılarından Luca Lotta bu sefer tam tersi etkiye sahip olan bir gen buldu. 

Araştırma çerçevesinde 640.000 kişinin kalıtımı incelendikten sonra beden kitle endeksiyle ilişkili olan 16 sekans tespit edildi. 10.000 kişiden görülen, GPR75 geninin ender bir varyantı olan bir gen anlaşıldığı üzere zayıf kalmak için garanti sunuyor. En azından kalori alımı konusunda abartılmadığında diyor araştırmacılar.
Farelerde gerçekleştirilen deneyler sonucunda bu geni taşıyan hayvanların diğerlerine göre yüzde 44 daha az kilo aldıkları görüldü. Bunun sebebi tam olarak bilinmese de, GRP75 geninin her şeyden önce beyinde ve pankreasta üretilen bir hücre reseptörü olduğu biliniyor. 2016 yılında gerçekleştirilen bir araştırmayla, bu molekülün bu bölgelerde, hipatalamus tarafından çalıştırılan, insülin üretimini engellediği öğrenilmiştir. Hipotalamus ayrıca Lotta ve ekibi tarafından keşfedilen diğer genlerle de ilişkilidir. Yeni bulunan gen varyantları benzer etkinin yeni geliştirilecek etki maddeleriyle de gerçekleştirilme umudu doğurdu. Araştırmacılar tarafından keşfedilen diğer bir gen olan MC4R genin örneğin, zayıflama hapı için uygun olup olmadığı incelemeye başlandılar bile. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here