Siz Hiç Amuda Kalkan Tavşan Gördünüz mü?

Siz Hiç Amuda Kalkan Tavşan Gördünüz mü?

Eğer sen amuda kalkıp koşan bir tavşan gördüysen kendini şanslı hissedebilirsin.

Siz Hiç Amuda Kalkan Tavşan Gördünüz mü?

Bazı tavşanlar hızlı hareket etmek için normal tavşanlar gibi zıplamak yerine arka bacaklarını havaya kaldırır ve ön pençeleri üzerinde yürürler. Alışılmadık derecede akrobatik sauteur d’Alfort tavşanları ilk olarak 1935’te Fransa’da keşfedildi. 

Sauteur d’Alfort tavşanları, birkaç aylık olduklarında amuda nasıl duracaklarını öğreniyorlar ve araştırmacılar, tavşanların belirli hareketine yol açan spesifik genetik mutasyonu belirlediler.

Bir gen kusuru, tavşanların atlama yerine amuda kalkmasına neden olabilir.

Hızlı hareket etmek için, sauteur d’Alfort adlı evcil bir tavşan cinsi, arka bacaklarını gökyüzüne yükseltir ve ön pençeleri üzerinde yürür. Bu garip yürüyüş, uzuv hareketine bağlı bir genin (RORB) mutasyonu sonucu olduğu düşünülüyor.

Bu çalışmasında Andersson ve meslektaşları,  d’Alfort  tavşanlarının melez yavrularını  yetiştirdiler. Ekip daha sonra amuda kalkamayan yavruların genetik planlarını taradı ve yavrularda görünmeyen mutasyonları aradılar.

Araştırma sonucunda, RORB genindeki bir mutasyonun, hücrelerin protein yapmak için kullandıkları genetik talimatların hatalı versiyonlarını yarattığını buldu. Sonuç olarak, mutasyona sahip olmayan tavşanlara kıyasla mutasyona sahip tavşanlarda özel sinir hücrelerinde daha az RORB proteini olduğu görülüyor.

Siz Hiç Amuda Kalkan Tavşan Gördünüz mü?

Özelleşmiş omurilik sinir hücrelerinin vücudun sol ve sağ tarafını koordine etmeye yardımcı olduğunu ve normal bir yürüyüş için çok önemli olduğunu zaten biliniyordu. RORB proteinin de bu sinir hücreleriyle bağlantılı olması; RORB proteininin olmadığı tavşanların arka ayaklarını koordine etme becerilerinin azaldığını bu çalışma sonucunda rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Kusurlu gene sahip tavşanlar hareket ederken normal tavşanlar gibi yürüyorlar. Ancak hızlı hareket etmek istediklerinde diğer tavşanların yaptığı gibi zıplamak yerinde amuda kalkıp koşuyorlar. 

Bu mutasyona bize amuda kalkan tavşan görme şansı verdiği için teşekkür etmeliyiz. 

O zaman sauteur d’Alfort tavşanlarının nasıl amuda kalkıp yürüdüğünü hep beraber izleyelim 🙂

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*