Sokağa Çıkma Yasağı Aile İçi Bulaşı Artırıyor

Çin’in Hunan Eyaleti’ndeki SARS-CoV-2 yayılışını araştıran bilim insanları yapılan geniş bir araştırmayı inceledi. Araştırmadan çıkan sonuca göre korona virüsün en fazla aile içinde yayıldığını gördüler. 

Bethesda’da bulunan Amerikan Sağlık Enstitüleri’nde çalışan Kaiyyuan Sun ve Şangay’da yer alan Fudan Üniversitesi çalışanı Hongjie Yu ile ekibi Huan bölgesinde yaşanan SARS-CoV-2’nin bulaşığı 1178 kişiyi ve temaslı olan 15 bin kişiyi incelediler.* 

Araştırma ekibi,  aynı evde yaşayan aynı evde yaşayan kişilerin bulaş riskinin normalin çok ama çok üstünde olduğu sonucuna vardılar. Bu risk sıralamasında aynı evde yaşayan bireylerin ardından farklı evlerde yaşayan geniş aile bireyleri yer aldı. 

Bulaş riski toplu taşımalardaki toplumsal temasta hala oldukça düşük çıktı. Tema edilen her ek gün riski %10 artırıyor. 

Bu çalışmaya göre Huan’da uygulanan sokağa çıkma yasağı aynı ev içerisinde yaşayan bireylerde virüs yayılımını artırdığı görüldü. Bunun sebebininde hane içi bireylerin normal zamanalardan daha fazla beraber zaman geçirmesi yer alıyor. 

Fakat diğer yandanda Sokağa çıkma yasakları aynı dönemde toplumsal temasın azalmasından dolayı ev dışı bulaşma hızını da düşürdüğü görüldü.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here